Me 262 A-1a, 1:32 Trumpeter

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Moderator: malinowski

Me 262 A-1a, 1:32 Trumpeter

Postprzez Pit » poniedziałek, 24 września 2007, 15:40

Pytanie kieruję do tych, którym udało się zbudować model jak w temacie. Zastanawiam się jakich goleni podwozia użyć - metalowych czy plastikowych. Plastikowe są ładniej wykonane, ale czy wytrzymają ciężar konstrukcji oraz dodatkowo ołowiu (z przodu)?

pozdrawiam
Piotrek Suska (kolejny nawrót choroby modelarskiej...)
http://www.ciap-trek.pl
Pit

Reklama

Me-262 A-1a, Trumpeter, 1:32

Postprzez Pit » sobota, 27 października 2007, 14:34

Rozpoczynam relację z budowy wielkiej jaskółki :) "In-box'u" nie robię ponieważ model rozgrzebałem jakiś czas temu i ramki są już mocno zdewastowane. Ten model wzbudza we mnie mieszane uczucia. Z jednej strony jest wystarczająco szczegółowy, ale ramki z drobnymi częściami wykazują niewielkie, acz uciążliwe, przesunięcie połówek formy. Nie ma co marzyć o szybkim zbudowaniu tego modelu, bo obróbka zajmuje sporo czasu. W moim egzemplarzu główne części płatowca pasują do siebie wręcz idealnie, ale znów można mieć zastrzeżenia do niezbyt gładkiej faktury powierzchni. Tak czy owak model jest bardzo fajny i daje sporo frajdy.

Model robię w malowaniu Heinza Bara z III./EJG 2, "biała 17", nr maszyny 110956. Malowanie wg masek Montex'u. Niestety nie potrafię znaleźć zdjęć tej maszyny więc robię trochę "na czuja". Mam też przy okazji pierwsze zapytanie: wnętrze kadłuba i zewnętrzne części wanny pilota maja być w kolorze metalu czy RLM 02?

Waloryzacji zestawami nie przewiduję. Kilka rzeczy zamierzam dodać od siebie, głównie przewody w miejscach widocznych z zewnątrz.

Jak na razie zbudowałem kokpit, pomalowałem wannę z zewnątrz zgodnie z instrukcją trumpka na RLM 02, ale nie jestem pewien tego koloru. Dodałem przewody wychodzące z zegarów tablicy rozdzielczej oraz pasy na pedałach orczyka. Czekają mnie jeszcze tylko drobne poprawki malarskie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obecnie kończę przedział uzbrojenia i komorę podwozia przedniego. Jak skończę to wrzucę kolejne fotki.
Pit

Re: Me-262 A-1a, Trumpeter, 1:32

Postprzez net_sailor » sobota, 27 października 2007, 15:11

Hej!
Tutaj wrzuciłem linki do stron o Schwalbe:
http://pwm.org.pl/viewtopic.php?t=167#top

a to na pewno Cię zainteresuje:
Obrazek

wnętrze kadłuba i zewnętrzne części wanny pilota maja być w kolorze metalu czy RLM 02?

A to zależy... ten samolot należał do w wczesnych serii więc mógł być pomalowany przepisowo i bez pośpiechu. Jak spojrzysz na fotki W.Nr. 500491 to odnajdziesz tam wszystkie warianty kolorystyczne (fragmenty RLM 02 i 66) a i tak większość pozostawio w kolorze "goła blacha".
Osobiście wannę z zewnątrz bym malował na RLM 02 a wnętrze kadłuba (zarówno boki jak i grodzie-wręgi podtrzymujące wannę pilota) na aluminium.
net_sailor

Postprzez caughtinthemiddle » niedziela, 28 października 2007, 17:34

Obrazek
Griehl, Manfred. German Jets 1944-45.
Tiiiiiime is on my side ;)
caughtinthemiddle

Postprzez Stratocaster » niedziela, 28 października 2007, 18:40

Bardzo mnie ostatnio kręci 1/32. Z ciekawością będę obserwował Twoje postępy w pracy nad tym Me i opinii na temat Trumpetera. Powodzenia!
Stratocaster

Postprzez Bond » niedziela, 28 października 2007, 19:37

Pit napisał(a):.... Mam też przy okazji pierwsze zapytanie: wnętrze kadłuba i zewnętrzne części wanny pilota maja być w kolorze metalu czy RLM 02? ....

Wanna/kokpit w środku RLM 66, od strony gondoli RLM 01.
Ostatnio edytowano niedziela, 28 października 2007, 19:40 przez Bond, łącznie edytowano 1 raz
na warsztacie:

IMAM (Romeo) Ro.371, 1/48, Special Hobby 30%
Bond

Postprzez Pit » niedziela, 28 października 2007, 20:25

Komora uzbrojenia gotowa:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Fotki robiłem w ostrym, jednopunktowym świetle. W rzeczywistości działka wyglądają nieco lepiej.

c.d.n.

ps. wielkie dzięki za zdjęcia i porady.
Pit

Postprzez net_sailor » poniedziałek, 29 października 2007, 10:02

Zawsze mnie to ciekawiło czy Trumpek zrobił kanały doprowadzające naboje do działek czy też nie. Ilekroć widzę relację tego modelu to zawsze brak mi tych wewnętrznych kanałów, a i na gotowych modelach jeszcze nie zdarzyło mi się ich uświadczyć :roll:
net_sailor

Postprzez Aleksander » poniedziałek, 29 października 2007, 14:30

Hejka Pit - podglądam, jak zawsze, z zainteresowaniem !
Może ci się ta linka przyda:
http://www.largescaleplanes.com/article ... ME262.html

Pozdrawiam !
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Aleksander

Postprzez Pit » poniedziałek, 29 października 2007, 15:54

net_sailor napisał(a):Zawsze mnie to ciekawiło czy Trumpek zrobił kanały doprowadzające naboje do działek czy też nie. Ilekroć widzę relację tego modelu to zawsze brak mi tych wewnętrznych kanałów, a i na gotowych modelach jeszcze nie zdarzyło mi się ich uświadczyć :roll:

Ha! Trumpeter zrobił te kanały tylko dla dolnej pary działek, a górne, nota bene lepiej widoczne, zostały zaniedbane... W sumie najlepszym rozwiązaniem było by te dolne przykleić u góry i po kłopocie, bo na dole i tak nic nie widać :) No cóż, teraz pozostaje mi tylko wykonać te elementy z kawałków polistyrenu. Powinno się udać.

Na wszystkich zdjęciach komory uzbrojenia Me-262 jakie widziałem kanały doprowadzające naboje i odprowadzające łuski są zdemontowane. Zakładam jednak, że powinny one wyglądać mniej więcej jak odprowadzenie łusek dolnych działek?

Obrazek

pozdrawiam
Pit

Postprzez net_sailor » poniedziałek, 29 października 2007, 16:20

Heh... widzałem te kanały na zdjęciach Me 262B-1a/U1 W.Nr. 110305 znajdującego się w South African National Museum of Military History. Tak się składa, że ten samolot eksponowany jest bez działek w komorze uzbrojenia tak więc pozostawiono same kanały aby robiły "sztuczny tłok" :mrgreen:
Kanały wewnętrzne górnych działek nieco się różnią od tych zewnetrznych. Nie dość, że biegną "ukosem" jak te zewnętrzne to jeszcze zgrabnym zawijasem omijają wnękę podwozia.
net_sailor

Postprzez Pit » poniedziałek, 29 października 2007, 16:47

OK, zrobię tak: wykonam imitację kanałów tylko przy działkach, w okolicy komory podwozia będzie to już zbyt trudne (tym bardziej, że nie widziałem żadnych zdjęć tego elementu). Po założeniu pokryw i tak niewiele będzie widać ;o)
Pit

Postprzez net_sailor » poniedziałek, 29 października 2007, 17:22

Trochę słabe te zdjęcia, ale chyba idzie rozpoznać jak przebiegają te kanały:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
http://www.clubhyper.com/reference/me262bch_1.htm
net_sailor

Postprzez Pit » poniedziałek, 29 października 2007, 21:47

OK, dorobiłem odpowiednie części i powinno być dobrze. Zdjęcia wrzucę niedługo. Wannę pilota i pozostałe elementy wnętrza samolotu postanowiłem jednak pomalować na aluminium.

Przy okazji chciałem zwrócić uwagę na plany Me-262 zamieszczone w "Super Modelu" nr 4/2005 r. Na rysunkach są m.in. działka MK 108 w różnych skalach, ale niestety nie w tych w jakich mają być. Działko MK 108 miało 1057 mm długości co daje około 33 mm w skali 1:32. Tymczasem na rysunku w Super Modelu, rzekomo w tej skali działko ma 42 mm! Reszty nie sprawdzałem, ale zaufanie do tych planów właśnie utraciłem.
Pit

Postprzez net_sailor » wtorek, 30 października 2007, 09:42

Pit napisał(a):Wannę pilota i pozostałe elementy wnętrza samolotu postanowiłem jednak pomalować na aluminium.

Też dobrze :)
Pit napisał(a): Reszty nie sprawdzałem, ale zaufanie do tych planów właśnie utraciłem.

Ja też do kagerowskich rysowanek podchodzę z dużą ostrożnością. W zależności od wersji Me 262 w każdym rysunku tkwi jakiś babol. Osobiście uważam, że w kategorii planów Szwalbinki rysunki Arthura Bentleya są bezkonkurencyjne.
net_sailor

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat