Malta Aviation Museum 2012

Nasze wrażenia, relacje z różnych imprez, zawodów, spotkań oraz wizyt w muzeach.

Malta Aviation Museum 2012

Postprzez donalyah00 » wtorek, 16 kwietnia 2013, 18:11

Po pierwszym słoneczno-wiosennym weekendzie zebrało mi się na garść słonecznych wspomnień. Zapraszam na krótką relację z muzeum lotnictwa na Malcie. Udało mi się je odwiedzić w zeszłym roku - już po otwarciu dwóch nowych i przestronnych hangarów.

Nie jest to może miejsce zawierające spektakularne zbiory, ale mające swój niewątpliwy urok. Wystawione eksponaty przeważnie związane są w jakiś sposób z historią lotniczą wyspy - są wśród nich prawdziwe ciekawostki. Dodatkową zachętą do zwiedzenia muzeum może być wyjątkowo zrelaksowana (prawie senna) atmosfera, która tam panuje. Można bez specjalnego pospiechu zajrzeć praktycznie w każdy kawałek interesującej nas konstrukcji. Dodam, że personel muzeum dobrze zna swoje zbiory oraz historę poszczególnych eksponatów.

Muzeum mieści się w czymś a'la strefa przemysłowa na obrzeżach miasta Mdina. Przyjezdnych wita taki oto obrazek:
Obrazek

Jest to stary, podwójny hangar muzeum, który mieści kilka zakurzonych ciekawostek:
Obrazek

Orurowana rura rzucająca sie od razu w oczy to AS Sapphire (Hunter, Javelin, Victor):
Obrazek

W przypadku silników fascynuje mnie mnogość kolorów i ich odcieni - nie jest to jednolita masa w kolorze np. Burnt Iron
Obrazek

Jeżeli już mowa o kolorach - oto papuzi dH Vampire T.11:
Obrazek

Brzyyydal... ;o)
Obrazek

Tuż za nim Hawker Sea Hawk FGA.2 w malowaniu udającym FGA.6 z operacji Musketeer:
Obrazek

Dużą zaletą tego muzeum jest fakt, że można praktycznie przeczołgać się tuż obok lub dosłownie pod eksponatami.
Oto fragment powyższego Sea Hawka...
Obrazek

... oraz jego fotel wyrzucany:
Obrazek

Przykładowe zbliżenie remontowanej Dakoty z końca hangaru:
Obrazek

Rozmontowana piasta jednego z jej śmigieł - przyznam, że jest to nieczęsty widok:
Obrazek

Równie egzotyczny widok: korbowód(?) silnika gwiazdowego...
Obrazek

...oraz kompletny Brstol Centaurus:
Obrazek

Elementy dronu - latającego celu Northrop MQM-74C Chukar II (przyznam się, że dowiedziałem się o jego istnieniu właśnie w muzeum):
Obrazek

Śmigło napędowe wciągarki Malcolm G Mk.3, używanej na samolotach RAF-u występujących w roli holowników celów powietrznych:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zwieńczeniem wystawionych rozmaitości jest filigranowe Autogiro:
Obrazek

Przechodząc do jednego z nowych hangarów możemy obejrzeć Hurricana z dość ładnie pokolorowanymi rurami wydechowymi i eleganckim godłem:
Obrazek

Jako, że pozostałymi eksponatami w tymże hangarze były Spiftire oraz wrak kadłuba Swordfisha - czym prędzej udałem się do drugiego z nowych hangarów. :P Przywitał mnie w nim Fiat G.91R w barwach lotnictwa włoskiego:
Obrazek

Ogólny rzut okiem (obiektywem?) do wnętrza hangaru:
Obrazek

Oprócz samolotów znalazł się tam kolorowy sprzęt lotniskowy...
Obrazek

... R-R Derwent...
Obrazek

... oraz walający się zapas części zamiennych do dwóch wystawionych Meteorów. Komu nieśmigany błotnik?
Obrazek

Pięknie zużyty ogon Meteora T.7:
Obrazek

Nigdy nie myślałem, że wloty powietrza do silników Meteora były drewniane:
Obrazek

Z ciekawostek w hangarze znalazła się jeszcze remontowana Cessna L-19 Bird Dog w barwach sił powietrznych Malty:
Obrazek

Maltański znak rozpoznwczy:
Obrazek

Po wyjściu z drugiego nowego hangaru myślałem, że to już koniec zwiedzania. Przypadkiem zerknąłem jeszcze w przestrzeń pomiędzy starym i nowym hangarem:
Obrazek

Przywitał mnie tam nos HP Hastings'a oraz silnik z Connie. Po rozmowie z pracownikami muzeum, okazało się, że to nie byle jaka Connie była. Poniższy R-3350 napędzał jeden z samolotów niosących incognito pomoc dla powstańców Biafrańskich podczas ich rebelli w latach 1967-70.
Obrazek

W przestrzeni pomiędzy hangarami znalazłem jeszcze dwa kawałki HP Hastings - silnik Bristol Hercules w gondoli...
Obrazek

... oraz koło ogonowe z golenią:
Obrazek

Tym sympatycznym akcentem ;o) zakończę moje wspominki z gościnnej, słonecznej wyspy.
Pozdrawiam, Marek
--
La tête américaine.
donalyah00

Reklama

Re: Malta Aviation Museum 2012

Postprzez Marcin_Matejko » wtorek, 16 kwietnia 2013, 22:39

Całkiem fajne muzeum :shock:
Per Aspera ad Astra
IPMS Polska / IPMS Świdnica / IPMS Air-race / RCtank.pl / RC-trial.pl
Marcin_Matejko

Re: Malta Aviation Museum 2012

Postprzez lejgo_inc » czwartek, 18 kwietnia 2013, 09:46

donalyah00 napisał(a):Obrazek

Do grona mistrzów drugiego planu dołącza EE/BAC Lightning.
pozdrawiam, Leszek
http://www.shelfoddity.com
[Mankind has a perfect record in aviation; we never left one up there]
lejgo_inc

Powrót do Imprezy - relacje - spotkania - muzea