Jak kłaść kalki

Inkubator, tutaj rodzą się tematy godne przesunięcia do FAQ - prawd objawionych. Dyskutujemy na temat technik, narzędzi i chemii modelarskiej.

Jak kłaść kalki

Postprzez Jajacek » piątek, 22 kwietnia 2011, 12:24

Kończę swój pierwszy model motocykla i zamierzam kłaść kalki na baku. Mam płyny Mr.Mark Setter i Mr.Mark Softer firmy Gunze. Czy płyn pod kalki powinien wyschnąć po nałożeniu, czy kłaść kalki zaraz po posmarowaniu powierzchni ?
A tak poza tym pytaniem, to będę wdzięczny za wszelkie inne sugestie w tym temacie.
ObrazekObrazek
Jajacek

Reklama

Re: Jak kłaśc kalki

Postprzez Macio4ever » piątek, 22 kwietnia 2011, 12:46

Jajacek napisał(a):Kończę swój pierwszy model motocykla i zamierzam kłaść kalki na baku. Mam płyny Mr.Mark Setter i Mr.Mark Softer firmy Gunze. Czy płyn pod kalki powinien wyschnąć po nałożeniu, czy kłaść kalki zaraz po posmarowaniu powierzchni ?
A tak poza tym pytaniem, to będę wdzięczny za wszelkie inne sugestie w tym temacie.

Nie zostawiaj żadnego z płynów do wyschnięcia na lakierze, bo Ci go uszkodzi. Smarujesz Setterem, kładziesz kalkę, usuwasz nadmiar. Jeżeli kalka jest na skomplikowanym kształcie zmiękczasz Softerem plus możesz użyć suszarki.

Sugeruję też abyś kupił też sobie płyny Microscale - nie są ani lepsze ani gorsze tylko łagodniejsze. Jest trochę więcej kontroli nad procesem układania.

I jeszcze raz - nie zostaw nigdzie kropli płynu bo zrobi dołek w lakierze lub kalce. Zanim polakierujesz kalki - wysusz je bardzo dobrze. Co najmniej z dobę poświęć na suszenie.

Trudno jest to całkowicie wytłumaczyć niuanse kalkowania- czas, ilość płynu czy temperatura wody. To jest zależne od konkretnych kalek, czasami różnie przy kalkach tego samego producenta. Zobacz w moim wątku o ARTA NSX. Trzeba próbować i ćwiczyć - dobrym ćwiczeniem jest oklejanie np karbonem, gdzie sam robisz kalki i możesz ich zrobić kilka na wypadek awarii.

Generalnie: letnia woda, płyny oszczędnie i nakładaj stopniowo obserwując relacje kalki. Suszarką delikatnie, bo bardzo przyspiesza zmiękczanie, odległość dostosowujesz w zależności od powierzchni i grubości kalki.

Przy okazji - może wrzuć warsztat do cywilów, będziemy mogli popatrzeć i podpowiadać na bieżąco.
First Man Than Machine
Macio4ever

Postprzez zmorka » piątek, 22 kwietnia 2011, 12:52

A może tak troszkę poszukać :
viewtopic.php?f=76&t=1216
no i nie wiem czy Maciej tego nie usunie :
http://modelwork.pl/viewtopic.php?t=22731
wystarczy trochę chęci
zmorka

Postprzez Jajacek » piątek, 22 kwietnia 2011, 19:39

Gdyby to było takie łatwe... :(
Namoczyłem kalkę w przegotowanej wodzie, do chwili kiedy dała się przesuwać na papierze, odłożyłem ją na bok, posmarowałem bak płynem podkładem i położyłem kalkę. Przykleiła się od razu i kiedy próbowałem ją przesunąć na właściwe miejsce - przerwała się. Co zrobiłem źle ?
ObrazekObrazek
Jajacek

Postprzez Macio4ever » piątek, 22 kwietnia 2011, 20:44

Jajacek napisał(a):Gdyby to było takie łatwe... :(
Namoczyłem kalkę w przegotowanej wodzie, do chwili kiedy dała się przesuwać na papierze, odłożyłem ją na bok, posmarowałem bak płynem podkładem i położyłem kalkę. Przykleiła się od razu i kiedy próbowałem ją przesunąć na właściwe miejsce - przerwała się. Co zrobiłem źle ?

Może być kilka przyczyn np. stara kalka albo niefart. Miałem tak z kalkami Tamiya przy budowie NSX Mobil 1, kiedy to kalka rozpadała się po namoczeniu przy byle dotknięciu.

Jeżeli kalki Ci padają same z siebie - trzeba je pociągnąć Micoscale Liquid Decal Film lub odpowiednikiem. Zabezpiecza i wzmacnia kalkę cienkim, pzreźroczystym filmem.

Jeżeli miałeś problem z przesunięciem to miałeś za mało płynu pod spodem. Moczysz, kalka rusza się na papierze. Smarujesz powierzchnię, kładziesz kalkę. Jeżeli nie możesz przesunąć kalki, ustawić jej - dodaj wody pędzelkiem, po wierzchu i bokach kalki. Ustaw, usuń nadmiar delikatnie np. patyczkiem do uszu albo chusteczką higieniczną. Wszystko z wyczuciem i delikatnie.

Tak woją drogą - przerwałeś i co dalej? Próbowałeś ułożyć te dwie części? Jeżeli nie rozpadnie się na drobiny, to jeszcze nie koniec świata - zwykle można położyć dwa, trzy kawałki i nie będzie widać pęknięcia.
First Man Than Machine
Macio4ever

Postprzez Jajacek » środa, 27 kwietnia 2011, 11:03

Niestety, ale podarła mi się na kawałeczki
ObrazekObrazek
Jajacek

Postprzez Jajacek » piątek, 24 czerwca 2011, 08:46

Udało mi się położyć te kalki, ale dwie wyszły mi trochę krzywo. Mam jeszcze jeden komplet i stąd moje kolejne pytanie. Czy da się odmoczyć kalkę i zdjąć ją do czysta - niekoniecznie w całości.
Po jakim czasie można psiknąć ostatnią warstwę lakieru ?
ObrazekObrazek
Jajacek

Postprzez karambolis8 » piątek, 24 czerwca 2011, 09:41

Jeśli nie są polakierowane, to można odmoczyć SETem. Albo po prostu zeskrobać ;)
karambolis8

Postprzez Macio4ever » niedziela, 26 czerwca 2011, 10:36

Jajacek napisał(a):Udało mi się położyć te kalki, ale dwie wyszły mi trochę krzywo. Mam jeszcze jeden komplet i stąd moje kolejne pytanie. Czy da się odmoczyć kalkę i zdjąć ją do czysta - niekoniecznie w całości.
Po jakim czasie można psiknąć ostatnią warstwę lakieru ?

Softer zdejmie kalkę, Set tez ale zajmi mu to dłużej. Trzeba kontrolować proces aby nie zniszczyć lakieru.

Kalki powinny być idealnie suche pzred lakierem, bo woda nie jest fajna dla lakierów nitrocelulozowych, emali i 2K. Ja przy lakierowaniu staram się wytrzymać 24 godziny w suszarca zanim położę lakier na kalki. Oczywiście zrobiłem kilka razy szybciej ale teraz stosuję taką procedurę, bo jak kalka podniesie się po lakierem, to można już tylko zapłakać.
First Man Than Machine
Macio4ever

Re: Jak kłaść kalki

Postprzez Jajacek » wtorek, 28 czerwca 2011, 08:56

Jeszcze jedno pytanie: czy można kłaść kalki na Alclady High Gloss ? Czy nie należałoby zmyć go do podkładu ? Mam wrażenie, że nawet kalki nie zmiękczone kurczą się przy schnięciu. Powierzchnia Alcladów HIgh Gloss jest generalnie mało trwała i zastanawiam się, czy kalka podczas schnięcia nie zerwie farby z podkładu.
ObrazekObrazek
Jajacek

Postprzez siara1939 » wtorek, 28 czerwca 2011, 09:16

Mozesz klasc kalki na high gloss alclad-y.
Pare rad:
1. Nie kladz lakieru pod kalki, bo alclad straci polysk.
2. Uzywaj tylko Micro Set.
3. Obetnij przezroczysty brzeg kalki gdzie sie da, bo na blyszczacej powierzchni alclad-a bedzie on widoczny.
4. Uzyj Micro Set-a jak najmniej, bo reaguje- slabo, bo slabo, ale zawsze z Alclad-em. Uzyj go tylko na kalki, wytrzyj powierzchhnie wkolo kalki.
5. Czasami Alclad pod kalkami nabiera koloru czarnego- nie ma reguly kiedy i czy zawsze sie tak stanie.

Powodzenia. :D
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u

Postprzez Jajacek » wtorek, 28 czerwca 2011, 09:26

siara1939 napisał(a):1. Nie kladz lakieru pod kalki, bo alclad straci polysk.

Chodzi Ci o płyn zmiękczający do stosowania pod kalki ?
ObrazekObrazek
Jajacek

Postprzez siara1939 » wtorek, 28 czerwca 2011, 09:29

Cos kiepsko zacytowales, ale domyslam sie, ze chodzi Ci o Micro- Set. Tak- taki z niebieskimi napisami. Nie uzywaj Sol, bo jest za mocny.

Piszac "nie kladz lakieru pod kalki" mialem na mysli zwyklego smiertelnika- jak ja sam np. bo sa magicy- jak Tomek Chacewicz, ktorzy klada lakier na Alclada i nie traci polysku.
siara1939

Korvettenkapitän PWM'u

Postprzez Jajacek » wtorek, 28 czerwca 2011, 11:12

Dzięki za info.
siara1939 napisał(a): mialem na mysli zwyklego smiertelnika- jak ja sam np. bo sa magicy- jak Tomek Chacewicz, ktorzy klada lakier na Alclada i nie traci polysku.

Też uważam, że co niektórzy z tutaj obecnych wspomagają się siłami nieczystymi przy budowie modeli... ;o)
A co najmniej magią... ;o)
ObrazekObrazek
Jajacek

Postprzez Macio4ever » wtorek, 28 czerwca 2011, 11:21

Nie ma obowiązku kładzenia płynu pod kalkę. Jeżeli masz powierzchnię High Shine np. chrom albo polerowane aluminium i musisz tam położyć kalkę, to po pierwsze można założyć, że powierzchnia jest już bardzo gładka. Połóż więc kalkę bez płynu.
Weż kalkę jeszcze na papierze, połóż w miejscu gdzie ma zostać, lekko zsuń kalkę i następnie wyciągnij spod niej papier. Nie powinno w ten sposób dostać Ci się powietrze pod kalkę. Nie mocz zbyt długo kalki - wtedy zostanie dużo jej własnego kleju.

Ja nie zauważyłem skurczu kalki (oczwiście fizycznie jakiś jest chociażby wynikający ze skurczu temperaturowego) i to jeszcze takiego, który by potrafił poderwać farbę.

Jak masz wątpliwość - kawałek plastiku na boku, alclad i kalka (każdy arkusz kalki ma na dole nazwę producenta i jakieś nie wykorzystane elementy.
First Man Than Machine
Macio4ever

Następna strona

Powrót do Modelarstwo redukcyjne - dyskusje