Mercedes-Benz SLS /Revell + HD 1:24/

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Mercedes-Benz SLS /Revell + HD 1:24/

Postprzez portalus » czwartek, 6 października 2011, 08:05

Obrazek

Zabrałem się za ten model jakiś czas temu. Wuen wystartował z relacją, jednak u mnie z weną pisarską jest gorzej. Swojego zacząłem dłubać od zewnątrz, jednak w wyniku konieczności spasowania kilku detali część wnętrza również musiałem już obrobić.
Na początek zabrałem się za modyfikacje nadwozia. Zaszpachlowałem więc miejsce na znaczek na pokrywie bagażnika oraz dziurę pod korek wlewu paliwa na dzień dobry.
Używałem szpachlówki UV Tamiya – mam z nią taki problem, że po ściągnięciu i utwardzeniu na powierzchni pozostaje taka tłusta maź, którą muszę przed dalszą obróbką zmywać X20A.
Po dalszej obróbce polegającej na wyszlifowaniu tych dwóch miejsc zaznaczyłem sobie środek gwiazdki małym wiertełkiem aby było prościej umieścić metal stickera. W miejscu na korek wybrałem około 0,5mm pod blaszkę aby ją wpuścić w karoserię.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Następnie zabrałem się za wpasowanie drzwi i wanny kokpitu. Drzwi same z siebie lekko odstawały, jednak po sklejeniu ich w całość wraz z wewnętrznymi panelami pasują prawie idealnie. Zeszlifowałem również po obwodzie na grubości całą krawędź w domyśle jako miejsce na lakier.
Sama wanna również pasuje niemalże idealnie, jedyne niedoskonałości jakie się pojawiły to zejście się elementów na progach. Obszedłem ten problem w najprostszy jak dla mnie sposób, tzn. odciąłem progi od wanny poniżej linie na jakiej będą zasłonięte przez fotele i dokleiłem je bezpośrednio do karoserii. Trochę tutaj przekombinowałem z trasowaniem linii od wewnątrz w pionie ale mam już je zaszpachlowane. Po tych zabiegach wybrałem materiał pod blaszkę z wytrawionym AMG (część tapicerki) i wytrasowałem linię wzdłuż krawędzi progu podziału blach – najprawdopodobniej zrobię ten panel w karbonie.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po sklejeniu i wyschnięciu kleju poprawiłem wszystkie linie podziału blach oraz uzupełniłem delikatnie CA niewielki ślady skurczu tworzywa na karoserii.

W przerwie w walce z tworzywem zabrałem się za wpasowanie w karoserię blaszek imitujących siatki – wszystkie pasują prawie idealnie, ewentualne korekty po lakierowaniu będę robił na bieżąco. No chyba, że coś mnie jeszcze najdzie i zrobię mały zapas na grubość lakieru. Zastanawiam się jeszcze nad usunięciem od wewnątrz zgrubień mających domyślnie podtrzymywać plastikowe elementy proponowane przez Revell.
Jedyna blaszka jak na razie nie pasująca do karoserii to siatka dyfuzora pod zderzakiem z tyłu – rozciąłem ją na 2 elementy i teraz jest zdecydowanie lepiej.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wracając do karoserii utknąłem teraz na karbonowym panelu pod maską wokół silnika. Są tam po bokach takie 2 drabinki w karbonie z wypełnieniem w macie (niestety nie wiem czy to mat czy drobna siatka). HD zrobiło na ta okoliczność fajne blaszki jednak:
1. mają one trochę inny kształt niż zaproponował Revell
2. są dwuwarstwowe
3. nie wiem jak to wymalować
Wstępna koncepcja wybrania dziury i naklejenia górnej a następnie po kalce i lakierze podklejenia od spodu blaszki w macie upadła. Ramka po obwodzie jest za wąska na takie manewry, myślę, że nawet z użyciem frezarki jest to bardzo trudne do zrealizowania.
Druga koncepcja zakłada naklejenie dolnej blaszki na płask i przygotowanie oddzielnie górnej. Po kalce i lakierowaniu nakleję za pomocą lakieru górną część.
Inne pomysły nie przychodzą mi na razie do głowy.
Obrazek

Przed malowaniem na kolor, którego nie mogę się doczekać muszę jeszcze karoserię uzbroić w kilka blaszek (przy drzwiach) oraz zrobić próbny montaż lamp i całego oszklenia. W pakiecie karbon związanym z karoserią planuję jeszcze lusterka.

W tzw. międzyczasie z nudów wyciąłem i skleiłem sobie elementy przeniesienia napędu w układzie transaxle.

Podsumowując na teraz, model jest jak na wypust z pod znaku Revell spasowany prawie idealnie, patrząc w przyszłość najsłabszym elementem wydają się być koła.
portalus

Reklama

Re: Mercedes-Benz SLS /Revell + HD 1:24/

Postprzez Kazik » czwartek, 6 października 2011, 09:02

portalus napisał(a):Wracając do karoserii utknąłem teraz na karbonowym panelu pod maską wokół silnika....

A jak ten element wygląda w realu.
Masz jakąś fotkę.
Obrazek
Pozdrawiam
Marek
Kazik

Postprzez wuen » czwartek, 6 października 2011, 09:04

Z blaszkami nawiewu w komorze silnika to HD "dało d..." - w oryginale nawiewy mają kształt taki jak w modelu:
Obrazek

Ja planuję wyfrezować od spodu otwory i od spodu dać jakąś drobną siateczkę np. z czarnej pończochy - a co - niech i żona ma jakiś wkład w moje modele :lol:
człowiek bez pasji to producent g...
wuen

Postprzez WestBikers » czwartek, 6 października 2011, 09:26

Ale profi robota - zapowiada się mega projekt - zresztą jak zwykle w Twoim wydaniu :D
WestBikers

Postprzez draz » czwartek, 6 października 2011, 09:29

Podeślijcie no koledzy na maila jakies wymiary i rysunki tych blaszek, to wam wytrawie takie, jakie chcecie.
Ja bym to widział tak, że ta dolna blaszka może zamiast siatki na wylot mieć naniesioną taką drobną pełną siateczkę.
Coś jak na blaszkowych pasach bezpieczenstwa.

Faktycznie, fajnie wygląda ten Revell. Aż ochota na sklejanie przychodzi.
Bartosz Obara
Obrazek
draz

Ojciec chrzestny

Postprzez Macio4ever » czwartek, 6 października 2011, 19:34

Jak patrzę na zdjęcie oryginału, to wydakje mi się, że Revell zrobił to dość sensownie. Warto na siłę pchać tam blachę? Może obłożyć całe karbonem i pomalować wnętrza kratki - trochę upierdliwego maskowania ale bez tragedii.

Można też zasymulować głębię kratki, delikatnie pogłębiając krawędzie w jej oczkach, tak jakby rzeczywiście leżała na profilu karoserii, a nie była z nią odlana.

Co do samej relacji, to chętnie popatrzę, bo poza dobrym warsztatem, to sam model /samochód/ jest jednym z najbardziej interesujących supersamochodów, które pojawiły się ostatnio na rynku.

Edit.

Mma wrażenie, że niektóre fotki Ci przepala, czy mi się tylko zdaje?
First Man Than Machine
Macio4ever

Postprzez portalus » czwartek, 6 października 2011, 21:00

Tak, z tymi zdjęciami to muszę zmienić tło na ciemne.
Co do kratki to koncepcja wuena jest godna sprawdzenia - jutro pewnie to poćwiczę.
Wczoraj dotarły do nas do firmy 3 SLSy cabrio:
biała perła z czerwonym dachem na czarnej feldze w macie (czerwony zacisk) i czarno białym wnętrzem - ogień, chyba pierwsze naprawdę ładne auto jakie widziałem w bieli
brązowy z brązowym dachem na standardowej feldze (złoty zacisk) - kolorystyka ciekawa jednak całość taka jakaś dla dziadka
srebrny z czarnym dachem na standardowej feldze (czerwony zacisk) i czerwonym wnętrzem - nuda
Jakieś tam marne zdjęcia mam i wkrótce postaram się coś wrzucić.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
portalus

Postprzez portalus » sobota, 8 października 2011, 07:13

Tak wygląda wspomniany wcześniej napęd.
Obrazek

Na razie kratki pod maską tylko delikatnie podszlifowałem, może je jeszcze bardziej pocienię i dopiero wtedy będę wycinał środki. Czym podkleję od wewnątrz to jeszcze nie wiem - pomysł wuena z pończochą wydaje się być bardzo dobry.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
portalus

Postprzez Macio4ever » sobota, 8 października 2011, 07:19

Ano własnie! Sam tak robiłem w innym modelu i wygląda to na bardzo dobre wyjście z sytuacji.
First Man Than Machine
Macio4ever

Postprzez portalus » niedziela, 9 października 2011, 14:10

Jedna strona gotowa, teraz czas na drugą. Na zdjęciach kratka jest podklejona papierem ściernym.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
portalus

Postprzez portalus » wtorek, 18 października 2011, 08:23

W związku z tym, że mam obawy czy w Bugatti może mi zabraknąć koloru na podwozie to zabrałem się za SLSa.
Pomalowałem sobie budę najpierw podkładem - mieszanka resztek Surfacera 1000 i 1200.
Na to pierwsza warstwa koloru na każdy element osobno i po złożeniu następna w celu zniwelowania ewentualnych przebarwień.
Teraz jestem po czarnym połysku, który położyłem jako podkład pod kalki karbonowe.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

W czasie kiedy warstwy sobie schły podłubałem przy wnętrzu.
Obrazek
Obrazek
portalus

Postprzez draz » wtorek, 18 października 2011, 09:52

Coraz większej ochoty na ten model nabieram. Wygląda naprawdę super.
Jeśli te blachy są naprawdę takie dobre, to może warto byłoby zainwestować i w końcu zrobić sobie jakiś model bez rozbierania go na części i mierzenia pod blachy.

Jedna rzecz rzuciła mi się w oczy - trzecie zdjęcie od góry, nie ma tam przypadkiem zapadnięcia tworzywa na drzwiach (dach)?
Bartosz Obara
Obrazek
draz

Ojciec chrzestny

Postprzez DesChi » wtorek, 18 października 2011, 09:55

Kolor wygląda zabójczo, mógłbyś napisać jakiej farby użyłeś.
DesChi

Postprzez wuen » wtorek, 18 października 2011, 10:03

Faktycznie widoczne są zapadnięte "dolinki" na drzwiach i dachu pomiędzy drzwiami...
Dorzucę jeszcze jedną rzecz - karbonowa/aluminiowa część górna panelu konsoli centralnej jest z jednego kawałka - u Ciebie widać szparę
Obrazek
Obrazek
człowiek bez pasji to producent g...
wuen

Postprzez portalus » wtorek, 18 października 2011, 13:11

Te dolinki na dachu znikną po finalnym werniksie (mam nadzieję).
Co do konsoli to mam nadzieję, że po karbonie i połysku nie będzie to widoczne – chociaż może jeszcze to poprawię.
portalus

Następna strona

Powrót do Pojazdy cywilne - warsztat