ARTA NSX 2005 - Tamiya - 1/24 - Open

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Re: ARTA NSX 2005 - Tamiya - 1/24 - Open

Postprzez Macio4ever » środa, 24 listopada 2010, 22:42

Mr. Headshok napisał(a):Czaaaad!!!
Najbardziej to zazdroszczę Ci tego Proxxona ;o) Może Gwiazdor dorzuciłby z "kiejdy" trochę i pod choinkę przyniósł...

Trzeba list napisać, to może przyniesie. Ja napisałem i mam :)
To już ostatnia dziś aktualizacja, bo padam. Właśnie wypadło mi z rą pudełko z frezami i ma 2 w plecy, akurat te najdroższe...

Przymiarka na sucho, wtyczki Top Studio, jeszcze nie wklejone i nie pomalowane.

Obrazek
First Man Than Machine
Macio4ever

Reklama

Postprzez Macio4ever » sobota, 27 listopada 2010, 17:41

Elektronika skończona, jestem w miarę zadowolony. Wtyczki są nawiercone, okablowanie zostanie dodane przy montażu podłogi z wnętrzem.

Obrazek
First Man Than Machine
Macio4ever

Postprzez Macio4ever » środa, 1 grudnia 2010, 22:06

Postanowiłem chwilę odpocząć od kablowania i wrócić do pokrywania kalkami, w szczególności że muszę okleić kokpit, zanim położę kabelki.

Dla ciekawych - krótki opis co i jak w temacie kładzenia kalek.

Szablony robię przy kształtach powtarzalnych albo trudnych. Tutaj kokpit, który będę robił też w drugim modelu NSX-a.

Obrazek

Kształt na taśmie przyklejam do kartki papieru i wycinam. Tutaj przykleiłem taśmę na zewnątrz kokpitu, bo ten fragment ma identyczny kształt wewnątrz, a tak jest łatwiej.

Obrazek

Przymierzam do miejsca docelowego.

Obrazek

Oczywiście w przypadku elementów, które są lustrzanym odbiciem robię jeden szablon tylko odrysowuję na kalce w dwie strony.
Zwracam uwagę na miejsca istotne - w tym wypadku jest to dół szablonu. Góra i tak się zawinie za krawędź kokpitu.

Przy prostych kształtach, które można np odrysować bezpośrednio na kalce (podłoga) nie bawię się w szablony.

Przy wycinaniu trzeba pamiętać o kilku rzeczach:

- odrysowanie powiększa kształt conajmniej o grubość ołówka
- sprawdzić kierunek włókien na kalkomanii
- warto odrysować na spodzie kalki, a nie właściwej stronie, bo łatwo zamazać/uszkodzić więcej kalki niż to jest potrzebne
- Przy wypukłościach wycinam ciut większą kalkę, bo jak wiadomo, kalka nie rozciąga się w nieskończoność

Nie bawię się w skomplikowany kształt, jeżeli mogę podzielić go na dwa prostsze. Np grubość boczka (patrząc od góry) zostanie pokryta oddzielnym kawałkiem kalkomani - zwykłym prostokątem. Gdybym chciał to zrobić jedną kalką kształt byłby bardziej skomplikowany i samo kładzenie trudniejsze.

Obecnie stosuję dwa płyny do kalek: Microscale (łagodniejszy) i Gunze (ostrzejszy). Kalki SMS i Studio27 reagują bardzo dobrze na ww. płyny. Praktycznie zawsze używam suszarki. Staram się używać ciepłej wody - kalki szybciej odchodzą od podkładu i or razu lepiej się układają.

Mam nadzieję, że się przyda dla tych, którzy jeszcze nie walczyli karbonarą :)

Zrobiłem też pedały i listwy przyprogowe. Oklejone i pociągnięte jedną warstwą Gunze Top Coat przed położeniem kalek z sponsorskich. Potem będzie 2K.

Kalka to SMS 1024. Obecnie dają w ciemniejszym odcieniu i kalki są naprawdę perfekt! Nie będę ich ściemniał Smokiem, tylko daję z fabrycznym odcieniem. Trudno, podłoga będzie się lekko odcinać.

Obrazek

Obrazek

Pedały nie są utytłane :) tylko że niby takie lekko starte od używania...
Ostatnio edytowano poniedziałek, 6 grudnia 2010, 08:17 przez Macio4ever, łącznie edytowano 2 razy
First Man Than Machine
Macio4ever

Postprzez WestBikers » środa, 1 grudnia 2010, 22:18

No prace widzę trwają, a tutorial bardzo fajny - sam skorzystam ;o)
WestBikers

Postprzez Macio4ever » czwartek, 2 grudnia 2010, 23:48

Tak wygląda pełny zestaw kalek do kokpitu...

Obrazek

Linie nie są idealne ale wzorce są tak zrobione aby ciut na siebie zachodziły, co pozwala na większe tolerancje przy wycinaniu.
First Man Than Machine
Macio4ever

Postprzez Macio4ever » poniedziałek, 6 grudnia 2010, 00:33

Praktycznie całe wnętrze jest obłożone kalkami. Został jeden panel kontrolny ale musi całość przeschnąć abym go skończył. Kładzenie zajęło mi ciurkiem 2,5 godziny choć wydaję się, że to tylko kilka kalek.

Raz jeszczę wyraże swój zachwyt dla kalek SMS - kładzenie jest dużą frajdą. W wnętrzu, czego akurat nie widać, jest drugi rodzaj karbonowej kalki (Modeler's) wiec miałem porónanie przy kładzeniu. Chyba największa zaleta SMS to ich łagodne mięknięcie (suszarka, płyny), które można kontrolować oraz stosunkowo duża wytrzymałość po rozmiękczeniu płynami.

Obrazek

Całość będzie jeszcze pociągnięta lakierem bezbarwnym. Elementy klatki (między drzwiami i boczkiem) pomalowane Alcald Steel, tak samo jest pomalowana cała reszta klatki.

We wnętrzu będzie jeszcze kilka modyfikacji. Jak na razie podpieram się kilkoma fotkami i domysłami.

Obrazek

Tak będę chciał wykończyć kierownicę

Obrazek

A tu zza okna widać moduł, do którego wchodzą kable z tajemniczych skrzynek na podłodze kabiny. To zrobię jako następny element i połącze wszystko w całość.

Obrazek
First Man Than Machine
Macio4ever

Postprzez Fred-k2 » poniedziałek, 6 grudnia 2010, 00:44

Wow, bardzo ładnie Ci to wyszło. Powodzenia z kierownicą.
pozdrawiam Fryderyk, modelarz ambitny lecz leniwy
ObrazekObrazekObrazek
Fred-k2

Postprzez Macio4ever » wtorek, 7 grudnia 2010, 22:16

Kurcze ale się schodzi z tym środkiem... Nie doceniłem potrzebnego nakładu pracy. A tu jeszcze od metra przede mną :shock:
Na razie cały karbon dla środka położony. Zrobiony nowy popychacz do zmiany biegów, dźwignia tylko przyłożona na sucho.

Obrazek
Ostatnio edytowano czwartek, 9 grudnia 2010, 08:46 przez Macio4ever, łącznie edytowano 1 raz
First Man Than Machine
Macio4ever

Postprzez fliper_nx » wtorek, 7 grudnia 2010, 22:44

Nie podobają mi się tego typu "wyścigówki" ale to co wyprawiasz przykuwa uwagę, bardzo pouczający tutorial o CF :) .
"I gotta thank the Lord !!" :)
"Gdy Subaru slajdem tnie dzika chuć ogarnia mnie, a gdy Misiek zatnie bok orgazm jest o krok" :D
fliper_nx

Postprzez Macio4ever » czwartek, 9 grudnia 2010, 23:53

Środek schnie po bezbarwnym, w tym czasie machnąłem wlot powietrza. Śrubki będą po finalnym lakierownaiu.

Obrazek
First Man Than Machine
Macio4ever

Postprzez Macio4ever » niedziela, 12 grudnia 2010, 18:52

Kabelki, komputery zrobione. Kupę czasu to zajęło. Fotel włożony tylko na sucho. Gałka zmiany biegów - pokryta karbonem, dodana imitacja śruby w miejscu łączenia dżwigni zmiany biegów i wałka, który idze do skrzyni.

Fotel okleiłem kalką, myślałem że uda się na 2 kalki ale wyszło z 8 - normalnie z 1,5 godziny walczyłem. Zdjęcia będą jak go polakieruję i założę pasy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
First Man Than Machine
Macio4ever

Postprzez WestBikers » niedziela, 12 grudnia 2010, 19:18

Cudownie Ci to wszystko wychodzi, bardzo dokładnie i czysto - jestem pełen podziwu.
WestBikers

Postprzez daddycustomizer » niedziela, 12 grudnia 2010, 19:46

Napiszę krótko i na TEMAT.Mój ulubiony temat tutaj, wchodząc na pwm myślę tylko o tym czy są jakieś postępy w Twoim temacie. Trzymam kciuki.
daddycustomizer

Postprzez Macio4ever » niedziela, 12 grudnia 2010, 20:02

Panowie, dziękuję bardzo za miłe słowa. Mam nadzieję, że dalej będzie tylko lepiej.
First Man Than Machine
Macio4ever

Postprzez powerpablo » niedziela, 12 grudnia 2010, 21:28

Z takimi umiejętnościami to tylko musi być coraz lepiej inaczej być nie może.
Trzymam kciuki i sledze dalej poczynania.

pozdrawiam
Ostatnio edytowano poniedziałek, 13 grudnia 2010, 09:04 przez powerpablo, łącznie edytowano 1 raz
ObrazekObrazek
powerpablo

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Pojazdy cywilne - warsztat