Tamiya Jagdpanther (późna) 1:35

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Moderatorzy: xenomorph, Mecenas

Tamiya Jagdpanther (późna) 1:35

Postprzez Dudzio » niedziela, 25 grudnia 2016, 21:08

Wesołych Świąt wszystkim forumowiczom! Korzystając z wolnej chwili założę nowy wątek :) Mikołaj znowu postarał się i pod choinką znalazłem kolejny model do szafy. Tym niemniej powoli zaczynam zbierać informacje do warsztatu.
Wymieniony w tytule tematu niszczyciel czołgów chcę wykonać w bardzo efektownym trójbarwnym kamuflażu.
Niestety znalazłem dwie sprzeczne (na pierwszy rzut oka) informacje o miejscu jego występowania. Ledwoch w swojej monografii dot. jagdpanthery twierdzi, że malowanie w równoległe pasy występowało we Francji pod koniec 1944 roku:

Obrazek

Z kolei w czeluściach internetu natrafiłem także na zdjęcie innej publikacji (niestety nie znanej mi), według której w ten sposób malowano dopiero wozy finalne na wiosnę 1945 roku:

Obrazek

Generalnie obie wiadomości nie muszą się wykluczać, lecz gdyby ktoś wiedział coś na ten temat więcej - chętnie poszerzę swoją wiedzę.
Na szybko przejrzałem w zeszycie Ledwocha podrozdział dotyczący modyfikacji zachodzących podczas produkcji i model zdaje się, że nie będę musiał dokonywać w modelu Tamiya żadnych (większych) przeróbek aby osiągnąć wierność merytoryczną.

Jagdpantherę planuję waloryzować tanim zestawem Eduarda 35337
http://www.mojehobby.pl/products/Jagdpanther-late-vers.-TAMIYA.html
Czy ktoś miał z nim coś do czynienia? Bo cena wydaje się bardzo kusząca, a jest on całkiem duży (trzy arkusze blaszek). Aber jest o dwie dyszki droższy, a funkcjonalność właściwie taka sama.

Sprawa zasadnicza jednak dotyczy kolorów. Jakie Waszym zdaniem najbardziej będą pasowały do trójbarwnego niemieckiego kamuflażu okresu końca wojny? Poszukałem trochę na szybko i podpowiedzcie proszę czy użycie kolorów Tamiya:
XF-61 Dark Green
XF-64 Red/Dark Brown
XF-59 Desert Yellow
będzie w porządku? Tak się składa, że wszystkie jej już mam więc byłobymi to bardzo na ręk :peace: Ewentualnie czym je rozjaśnia/przyciemniać?
Chyba, że nie pasują całkowicie to wtedy kupi się nowe słoiczki.

Jeszcze jedna kwestia - co z przejściami między kolorami? Ostre, czy rozmyte? Nie ukrywam, że ostre są dużo bardziej efektowne, ale jak z ich zgodnością z realiami historycznymi?
Póki co moją inspiracją jest ten znaleziony na zagranicznej stronie model:

Obrazek
Dudzio

Reklama

Re: Tamiya Jagdpanther (późna) 1:35

Postprzez wysokiniak » poniedziałek, 26 grudnia 2016, 12:05

Cześć pytanie odnośnie rozjaśniania kolorów mocne bo nie jeden drukarz by się na pocił jeśli chodzi o ten brąz to musisz robić próby z żółtym lub jasnoczerwonym zciemniasz np. ciemnym granatem z czarnym bym uważał a przy rozjaśnianiu białym bardzo bo kolorek może być nijaki.Odnośnie blaszek to zależy jak ci to wyginanie idzie Aber bardziej wybacza błędy czyli blaszkę można wyprostować i ponownie zaginać jak coś nie tak nawet parę razy wytrzymywała. Eduard jest miękki moim zadaniem ale jak masz już doświadczenie to bierz eduarda wiadomo jaka cena taka jakość. Ja osobiście teraz zdecydowanie wybieram Voyagera.
wysokiniak

Re: Tamiya Jagdpanther (późna) 1:35

Postprzez Marek Barański » piątek, 30 grudnia 2016, 18:04

Jagdpanthera tamiji to wersja G2 czyli taka najpóźniejsza (fabrycznie bez narzędzi na burtach). Niestety model ma już parę lat i żeby zrobić poprawne G2 trzeba trochę poprawić - szczególnie płytę silnikową. Plamy/pasy winny mieć krawędzie rozmyte - widać to na zdjęciach czarno-białych i kolorowych. Co do kolorów tamiji to wszystkie są wg mnie za ciemne. Z tego co pamiętam zieleń i brąz rozjaśniałem kolorem deck tan a piaskowy robiłem z białej, żółtej i deck tan.

Kolory wyszły takie:

viewtopic.php?f=17&t=81137
Marek Barański

Powrót do Pojazdy wojskowe - warsztat