T-72M4CZ, Tamiya modyfikowana - 1:35

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Moderatorzy: xenomorph, Mecenas

T-72M4CZ, Tamiya modyfikowana - 1:35

Postprzez karol 111 » sobota, 16 kwietnia 2011, 18:48

Witam w swoim pierwszym poście.
Do tej pory byłem stałym czytelnikiem tego forum, niezarejestrowanym. Postanowiłem w końcu zaistnieć nieco bardziej aktywnie a najlepszą okazją do tego jest nowy warsztat z którym ruszam.
Zapraszam do oglądania w miarę własnego czasu, chęci i cierpliwości.
-------------------------------------------------------------------------------------

Obrazek
Obrazek

Ze wszystkich mutacji T-72, to własnie czeski M4 wydaje mi się najbardziej urodziwy (o ile w ogóle można tak określić czołg).
Zrobienie modelu tego czołgu jest moim marzeniem już od jakiegoś czasu, ale jakoś nie składało się (swoją drogą zastanawiam się dlaczego bracia Czesi nie opracowali jeszcze porządnej konwersji dla swojej maszyny, ale może to i dobrze ;o) ). Były inne modele pod ręką i przede wszystkim zniechęcał mnie zakres pracy własnej, który trzeba włożyć żeby ten model powstał. Do zmierzenia się z tym wyzwaniem ostatecznie zmobilizował mnie artykuł pana Rafała Bulandy z reaktywacji i przeróbki modelu M923 z 32 numeru "SM". Autor wspomina tam o początkowym sceptycyźmie i trudnościach z jakimi musiał się zmagać ale w końcu osiągnął efekt rewelacyjny. Stwierdziłem - ja też tak chcę !

M4 jest dość dobrze obfotografowany w necie, jednak są to w większości "widoki ogólne". Brakuje dobrych zbliżeń na detale i tutaj niedostatek tego wypełnia mi monografia T-72. Jest tam cały rozdział o M4.
Ot, taka biblia fanów T-72.
Obrazek
Obrazek

Maskrował będę model Tamiyi.
M4 wywodzi sie bezpośrednio z czeskich M1 i chociaż model Tamiyi przedstawia M1 produkowany w ZSRR, to jednak myślę, że najlepiej nadaje się do tego czego chcę.
Roboty zacznę od wieży.
Wieża powinna wyglądać tak:

Obrazek

Tę grafikę znalazłem w necie i służy raczej jako schemat tego co powinno być.
Tak, więc na początek ostre borowanie. Jak przy leczeniu kanałowym ...

Obrazek

Zacząłem od celownika i jego podstawy. Było troche problemów żeby wypoziomować ją na tej dość sporej krzywiźnie wieży:

Obrazek
Obrazek

i sam celownik:

Obrazek
Obrazek

tutaj na sucho położony:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

To początek dłuuugiej drogi. Niestety nie mam żadnych planów a robienie tylko ze zdjęć choćby i najlepszych to ciągłe dopasowywanie, porównywanie i robienie od nowa.
Ten celownik udało mi się zrobić za drugim razem.
Nie liczę na to, że zawsze pójdzie mi tak dobrze ...
karol 111

Reklama

Re: T-72M4CZ, Tamiya modyfikowana - 1:35

Postprzez Mecenas » sobota, 16 kwietnia 2011, 19:01

Witam serdecznie na forum. Patrząc na projekt i ambicje to wszedłeś z mocnym kopem w drzwi, ale co tu dużo mówić "oberschlesien rules!" Nie odpuszczaj proszę i racz nas jak najczęściej aktualizacjami wątku.
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Mecenas

100-lecie Niepodległości

Postprzez rollingstones » niedziela, 17 kwietnia 2011, 12:14

Obserwowałem zawsze twoje potyczki z ostatnimi konstrukcjami na innym forum i cieszę się że zawitałeś tu. To będzie świetny pokaz.
płotka
rollingstones

Postprzez karol 111 » niedziela, 17 kwietnia 2011, 18:29

Dzięki Panowie,
zgodnie z sugestią na innym forum, poprawiam jednak ten celownik, (jego proporcje)
no nie mogę odpuścić ... :)
karol 111

Postprzez karol 111 » poniedziałek, 25 kwietnia 2011, 21:12

poprawiam jednak ten celownik, (jego proporcje)

Celownik wersja trzecia poprawiona, teraz ma lepsze proporcje.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Modyfikacje włazu d-cy,
najpierw oryginalną część zeszlifowałem na płasko.

Obrazek

Potem na to przyjdą dwa krążki o śred. 28 mm, przy czym górny krążek ma dodatkowo pierścień i wewnątrz przyklejona będzie podstawa peryskopu jak również na niej to opierać się będzie pokrywa włazu.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Niczego jeszcze nie przyklejam, zrobię to jak już będę miał większość części, żeby jeszcze raz je ze sobą razem przymierzyć i porównać proporcje ze zdjęciami,

Przy okazji jeszcze kwestia wymiarów.
Jak to jest z tą tamiyowską wieżą...
(w rzucie pionowym)

Obrazek
Obrazek
Obrazek

jest za wąska i za krótka w swojej tylnej części, a co za tym idzie zbyt wąski jest rozstaw włazów,
przejdę na tym do porządku, ważne, że z przodu nie jest za mała, bo tam będę się borykał z modułami pancerza reaktywnego.
karol 111

Postprzez Maikel » czwartek, 28 kwietnia 2011, 17:02

Może wychodzę daleko w przód, ale czy jest już jakiś plan co do zrobienia tego materiału na jarzmie armaty ? Bo znam fajny patent z chusteczką :mrgreen: Pewnie niektórym znany. Tak tylko wtrąciłem. ;o)
http://maikel.iportfolio.pl/
Cokolwiek w życiu robisz, nie ma to większego znaczenia ale ważne jest żeby to zrobić,
bo nikt inny nie zrobi tego za Ciebie.

Pozdrawiam, Michał.
Maikel

Postprzez karol 111 » czwartek, 28 kwietnia 2011, 19:42

Na to jeszcze planu nie mam, więc dawaj !
Póki co wykonanie jarzma wydaje mi się igraszką wobec rzeczy, które muszę tutaj rozgryźć, ale na pewno się przyda kiedy czas nadejdzie. :)
karol 111

Postprzez karol 111 » piątek, 13 maja 2011, 20:41

Modyfikacja włazu dowódcy:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Będzie jeszcze peryskop rzecz jasna, ale to później. Teraz chcę sie zabrać za moduły pancerza reaktywnego z przodu wieży, charakterystyczne dla M4.
karol 111

Postprzez Panzer » piątek, 13 maja 2011, 21:18

No, no, no... Piękne rzeźbiarstwo!
Pozdrawiam, Radek
Obrazek
Panzer

Postprzez karol 111 » niedziela, 12 czerwca 2011, 17:23

Co się tyczy paneli reaktywnych z przodu wieży, to są dwa rodzaje.
Takie z płaskimi ściankami bocznymi ...
Obrazek

... i ze ściankami ryflowanymi. I zdjęć takich widziałem najwięcej toteż postanowiłem je zrobić.
Obrazek

Tak wyszło:

Obrazek

Obrazek

Narazie to wszystko złapane jest na plastelinkę Blu Tack łacznie z jarzmem, którym zajmę sie osobno za chwilę.
Jak składałem te klocki.
Zanim zacząłem ciąć plastik, to najpierw wycinałem z kartonu różne profile o wymiarach jakie uznałem za słuszne i robiłem przymiarki prównując ze zdjęciami. Kiedy już miałem właściwe wymiary, zabrałem sie za plastik.
Najpierw ścianki boczne z naklejoną taką "drabinką" :

Obrazek

Żeby ryflowania nie miały ostrych kantów, to nakleiłem na to folię aluminową i mocno dociskałem palcami, żeby odcisnęły się żłobki :

Obrazek

i dalej :

Obrazek

Obrazek

wykorzystuję folię aluminiową z blistrów po soczewkach kontaktowych:

Obrazek

i tak 9 + 2 razy again :)

Obrazek

Obrazek

skrajny panel z każdej strony wystaje poza obrys wieży i jest to objaw prawidłowy

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Trzeba te kostki uzupełnić jeszcze o śruby/nity(?). Potem umocować na gotowo i dopancerzać dalej.
karol 111

Postprzez Korowiow » niedziela, 12 czerwca 2011, 22:09

Bardzo fajny warsztat.
Naprawdę dobrze Ci to wychodzi.Ta folia aluminiowa na zasobnikach - świetny pomysł.
Klapa włazu pierwszoklaśna - Super "skracz".
Z chęcią będę śledził rozwój sytuacji.
Obrazek
Tomek Rojek
Korowiow

Postprzez karol 111 » niedziela, 19 czerwca 2011, 18:54

Dzięki !

Dzisiaj tylko jarzmo.
Zgodnie z podpowiedzią Pyriela do zwaloryzowania osłony jarzma wykorzystałem folię aluminiową spożywczą.
Z fragmentów ujęć tego elementu zbudowałem sobie w głowie obraz jak ta osłona ma/powinna wyglądać.

Bardzo proszę o podanie źródła pochodzenia trzech pierwszych zdjęć. Mecenas

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Najpierw oryginalną część obłożyłem czymś co później miało zniknąć pod folią. Układając folię trzeba pilnować, żeby jej za bardzo nie pognieść i nie podziurawić, co jak widać na zdjęciach nie do końca mi się udało.
Dziura pod lufę trochę mi się omsknęła, ale jak przymierzyłem lufę, to szkody nie będzie. Narazie psuje zmysł estetyczny :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
karol 111

Postprzez Mecenas » niedziela, 19 czerwca 2011, 19:41

Robi spore i bardzo pozytywne wrażenie pomimo bardzo prozaicznych surowców :) Mnie się bardzo podoba.
Pozdrawiam,
Michał Sindera
Mecenas

100-lecie Niepodległości

Postprzez Ostach » niedziela, 19 czerwca 2011, 21:14

Podziwiam zacięcie w odtwarzaniu detali! Ciekaw jestem jak po malowaniu będzie to jarzmo wyglądać.
"Mr. Spock, the women on your planet are logical. That's the only planet in the galaxy that can make that claim."
Ostach

Postprzez karol 111 » sobota, 27 sierpnia 2011, 20:55

Dyna-72 (bo tak nazywa sie pancerz reaktywny zastosowany w M4) na wieży skończony.
Szybko poszło, prawda ? :mrgreen:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czujniki opromieniowania laserowego typu SCC-1 Obra, polskiej produkcji produkowane przez Przemysłowe Centrum Optyki S.A., stosowane też w Twardym.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Latem występuje u mnie naturalne spowolnienie robót modelarskich. Gorące dni i parne noce sprawiają, że nie chce mi się siedzieć przy warsztacie. No, ale teraz wraz ze skracaniem się dnia, prace przy modelu stopniowo przyspieszą.
Następny meldunek złożę, jak już wieża będzie gotowa, żeby nie przedłużać tej żmudnej dłubaniny.
karol 111

Następna strona

Powrót do Pojazdy wojskowe - warsztat