PWS 5t2 1:32 wyrób własny

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Moderator: malinowski

PWS 5t2 1:32 wyrób własny

Postprzez jasio-g » poniedziałek, 6 stycznia 2014, 23:25

Zrażony wypraskami Rodena Albatrosa D-III postanowiłem zrobić coś od podstaw. Przynajmniej nie będę narzekał na producenta, że coś spartolił. Tutaj ja sam sobie będę panem, wójtem i plebanem. Nie da się ukryć, że natchnęła mnie praca Nacktgeborena najpierw nad Iskrą, a teraz powalająca z Iłem czternastym. Stąd też i forma prezentacji z załogą Lego (mam nadzieję, że nie dostanę po głowie od właściciela praw autorskich tychże). Dlaczego PWS 5t2? Powodów jest kilka. Na pewno tego modelu nikt nie wyprodukuje, więc nie ma co liczyć na gotowca do poskładania. W tej skali (1:32) nie spotkałem jeszcze żadnego PWS-a. Kadłub ma obrys prostokątny i był wykonany z "dykty lotniczej" co ułatwia prace nad kadłubem. I wreszcie silnik - 9-cylindrowy Škoda-Wright Whirlwind J5B używany na wielu polskich konstrukcjach. Chciałbym go zrobić i odlać w żywicy dla następnego planowanego PWS-a. Dużym problemem będzie wnętrze kadłuba. Nie znalazłem w necie żadnego zdjęcia czy rysunku. Albo oprę się o PWS-26 z muzeum, albo może w przeogromnych zasobach Muzeum Lotnictwa Polskiego coś znajdę. W każdym bądź razie projekt będzie trwał długo, jak się wyrobię w dwa lata, to będę szczęśliwy.
A tak wyglądał PWS 5:
Obrazek
Jak na razie wyciąłem wręgę biegnącą wzdłuż kadłuba modelu. Zamysł jest taki, by wykonać kadłub z dwóch połówek, by móc go odlać z żywicy. Nie wiem jeszcze po co, ale może wykonam jeszcze prototyp, który się różnił skrzydłami?
Obrazek
Życzę cierpliwości, ta relacja będzie długo trwała i ciągnęła się jak guma.
jasio-g

Reklama

Re: PWS 5t2 1:32 wyrób własny

Postprzez radoslaw6363 » poniedziałek, 6 stycznia 2014, 23:33

Życzę wiele , wiele wytrwałości :)
Modelu idealnie oddającego rzeczywistość nie zbuduje się nigdy, ale próbować trzeba !
Nie kłóć się z głupim, bo najpierw zaniży cię do swojego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem !
Według przeprowadzonych niedawno badań stwierdzono, że ludzie którzy nie rozpoznają ironii i sarkazmu są mniej inteligentni ! Pozdrawiam !
radoslaw6363

Postprzez myszoskoczek » poniedziałek, 6 stycznia 2014, 23:41

POWODZENIA! Temat ciekawy, bo nie oklepany. Może ja coś takiego, kiedy zrobię? Ale to kiedyś, kiedyś..........

Pozdrawiam, Kuba
Obecnie na warsztacie: A-7P Corsair II viewtopic.php?f=12&t=82622
Pamiętajcie, wszystko wygląda lepiej na żywo niż na zdjęciach
myszoskoczek

Postprzez Ralf_S » wtorek, 7 stycznia 2014, 01:24

jasio-g napisał(a):...Stąd też i forma prezentacji z załogą Lego (mam nadzieję, że nie dostanę po głowie od właściciela praw autorskich tychże)...

Nie masz się co martwić, bo cytując za Wiki:
2008 – Europejski Sąd Pierwszej Instancji odebrał firmie Lego wyłączność na kształt ich klocków.

A ACTA nie przeszła :mrgreen:

Zapowiada się ciekawy warsztat. Zaglądać będę, bo choć to szmatopłat, to:
a) polski
b) robiony w technologii mojego idola z lat dzieciństwa, Adama Słodowego :D
Pozdrawiam
Ralf_S
Ralf_S

Postprzez Voltan » wtorek, 7 stycznia 2014, 09:13

Będzie się działo! Bardzo mnie cieszy, że powstanie taki model. Życzę wytrwałości.
Voltan

Postprzez Nacktgeboren » wtorek, 7 stycznia 2014, 18:35

Szykuje się fajny warsztat. Zasiadam i oglądam, zwłaszcza że interesuje mnie strona techniczna dzieła, a sam samolot mało znany i ciekawy. Ludziki Lego dobrze się sprawdzają, ale temu koleżce w hełmie dorobiłbym jakąś lagę/pałkę z wykałaczki - pozostałe dwa będą się wtedy lepiej spisywać ;o)
Powodzenia życzę!
Zło zawsze zwycięża, bo dobro jest głupie.
http://grim-jester.deviantart.com/
Nacktgeboren

Postprzez Murek » wtorek, 7 stycznia 2014, 19:06

Jeśli chodzi o BHP to tylko jeden Lego-pracownik ma przepisowe ochronne nakrycie głowy :mrgreen:
Warsztat zapowiada się pysznie :D
Murek

Postprzez Aleksander » wtorek, 7 stycznia 2014, 22:50

Ponieważ budowanie od podstaw to rzeczywiście wyższa (o ile nie najwyższa) forma modelarstwa, to również, z wypiekami na twarzy, będę obserwował, choć temat "nie mój", ale tworzenie czegoś z niczego to najprawdziwsze wyzwanie i satysfakcja!
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Aleksander

Postprzez Marcin Witkowski » wtorek, 7 stycznia 2014, 23:43

Powodzenia! Ja też będę zaglądał :)
Obrazek
Marcin Witkowski

Postprzez radoslaw6363 » środa, 8 stycznia 2014, 10:41

jasio-g napisał(a): Dlaczego PWS 5t2? Powodów jest kilka. Na pewno tego modelu nikt nie wyprodukuje, więc nie ma co liczyć na gotowca do poskładania.

No tak trochę nie do końca ! Jak by tak przypadkiem praca od podstaw okazała się zbyt męcząca zawsze można sobie skleić gotowca http://zszachownica.blogspot.de/2013/08 ... roszy.html
A że skala inna toż to same + :lol:
Farby mniej pójdzie i kleju, no i miejsca mniej na półce zajmie :mrgreen:
Modelu idealnie oddającego rzeczywistość nie zbuduje się nigdy, ale próbować trzeba !
Nie kłóć się z głupim, bo najpierw zaniży cię do swojego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem !
Według przeprowadzonych niedawno badań stwierdzono, że ludzie którzy nie rozpoznają ironii i sarkazmu są mniej inteligentni ! Pozdrawiam !
radoslaw6363

Postprzez Marcin_Matejko » środa, 8 stycznia 2014, 11:54

Bardzo ciekawy projekt :shock: Powodzenia :idea:
Kilka lat temu zlepiłem te latadło z zestawu Choroszego w 72ce, pamiętam szukałem wtedy jakiś materiałów dodatkowych, pytałem też w MLP, wtedy nic nie mieli. Głównie oparłem się o to w PKLce Stratusa, być może pan T. Kopański coś ma :?:
Będę tu chętnie zaglądał bo bardzo lubię scratche :P
Per Aspera ad Astra
IPMS Polska / IPMS Świdnica / IPMS Air-race / RCtank.pl / RC-trial.pl
Marcin_Matejko

Postprzez jasio-g » środa, 8 stycznia 2014, 17:34

Takie maleństwa nie na moje oczy. Ja już 48 nie dostrzegam. Zauważyłem natomiast, że fajnie można detalować 1:32. Więc zacząłem próbować. Akurat dla mnie wielkość modelu mnie nie ogranicza, mam gdzie trzymać. Każdy element obrabiam zaopatrzony w wiele zestawów optycznych, w tym jeden na nosie. Czasami i we dwoje na nosie i szkło powiększające. Ale daję jeszcze rady, więc robię. Teraz na tapecie kratownica kadłuba, czyli wyjazd do sklepu po patyczki na to, ot życie.
jasio-g

Postprzez jasio-g » sobota, 22 lutego 2014, 14:27

Ciąg dalszy tworzenia idzie jak przez mękę. Należało zrobić bryłę kadłuba, a że wymyśliłem sobie, że będzie jak w prawdziwym modelu - dwie połówki do sklejenia, więc najpierw tworzę blok kadłuba. Każde przyspieszenie prac kończy się kolejnym opóźnieniem - czyli poprawkami trwającymi w nieskończoność. Puki co jest tyle zrobione, co na zdjęciach. Szlifowanie i klejenie, poprawianie szlifowania i znów klejenie i tak na okrągło. Przestałem się już nawet śpieszyć, bo po co. Żona już nawet nic nie mówi, jak z kolejnej chmury pyłu leci "krzywa", bo potarłem za dużo. Tak to wygląda teraz:
Obrazek
Obrazek
Widać na tych obrazkach, że chciałem za szybko wyprofilować przód i skończyło się to kolejnymi poprawkami. Pracowników o mało co nie zwolniłem, przebłagali mnie i dalej mogą za obniżoną stawkę tworzyć model :-> .
jasio-g

Postprzez Ar2r » sobota, 22 lutego 2014, 15:48

Zapowiada się świetny model, al w sumie z takimi pomocnikami to ja też dałbym radę ;d
Ar2r

Postprzez Adam » sobota, 22 lutego 2014, 16:08

Też tak myślę, żeby darować tym ludzikom, na pewno dadzą radę.

Adam.
Obrazek
Adam

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat