B.P. Defiant Mk I "Classic Airframes" 1/48

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Moderator: malinowski

B.P. Defiant Mk I "Classic Airframes" 1/48

Postprzez Mariusz Jarzyna ze Szczec » środa, 14 stycznia 2009, 13:24

W oczekiwaniu na niezbędną przerwę technologiczną przy sklejaniu Henschla chwyciłem za Defianta z "CA" (aczkolwiek ręce swędziały do Beaufightera po relacji Piotra i Krystaiana ale brak dokumentacji zadecydował). Jest to model z nowszego wypustu firmy - inne wypraski i szara żywica. Dokumentacja jaką posiadam:
Obrazek
Obrazek
Pierwszą pozycję można sobie darować. Plany kupiłem ze względu na przebieg nitowania. Autor poleciał sobie po całościu "kropkując" ogólnie. W drugiej pozycji tego samego wydawcy w profilach kolorowych jest inny przebieg nitowania i w porównaniu ze zdjęciami zachowanego egzemplarza wydaje się bardziej prawidłowy. Dodatkowo na stateczniku pionowym są pominięte linie podziałowe, które są na modelu i wspomnianych zdjęciach. Dziwi mnie taka rozbierzność; ten sam wydawca, ten sam adresat ! Plany to wyciąganie kasy :evil: .
Malowanie jakie wybrałem to oczywiście 307 dywizjon do którego kalki są w zestawie:
Obrazek
Malowanie jest z błędnym spodem (powienien być cały czarny) co wiem dzięki artykułowi R.Gretzyngiera i W.Matusiaka zamieszczonym w "Aeroplanie" nr 3/97 (dziękuję jacku za pozżyczenie gazetki o zwrocie pamiętam ;o) ) Kiedy zabrałem się do wnętrza zauważyłem kolejny błąd w instrukcji. Jak widać ścianki i podłoga powinny mieć taką samą długość i tworzyć "skrzyneczkę" a jak jest widać :-|
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jak na razie zdążyłem oczyścić mdel z wszelkich kołków (bo śladami po wypychaczach nazwać się tego nie da :D ), ponitować kadłub i popracować nad fotelem, który miał za grube ścianki. Nadal je ma ale zauważyłem już niepokojący prześwit i obawiam się przegięcia. Na byrtach osprzęt miał nieco inny wygląd ale to by wymagało roboty od podstaw. Pouzupełniam tylko co nieco a tym czasem wracam do Henschla ;o)
Obrazek
Obrazek
Mariusz Jarzyna ze Szczec

100-lecie Niepodległości

Reklama

Re: B.P. Defiant Mk I "Classic Airframes" 1/48

Postprzez iras67 » czwartek, 15 stycznia 2009, 01:15

Mariusz czy masz plany rysowane przez Pata McCarffreya z broszury "Battle of Britain Aircraft "tam nity są dosyć logicznie rozrysowane chociaż wydawnictwo z 82,niektórzy mogą kojarzyć z przeróbkami Airfixów i Matchboxa :).Niestety w moim wydaniu z 1990 niektóre miejsca są nie wyraźnie wydrukowane, ale nawet takie są lepsze od tych wymienionych wyżej skala 1:72.
Pozdrawiam Ireneusz Targoń
http://iras67modele.blogspot.com/
iras67

Postprzez potez » czwartek, 15 stycznia 2009, 09:29

Co prawda po tym jak go obejrzałem na żywo to spadł mojej listy zamolotów do wykonania ;o) ale niezłe podkładki były w SAMI z roku bodaj 96?. W dwóch numerach był artykuł o budowie pierwszej wersji classica i był dobrze rozrysowany. Bardzo fajnie wnętrze było pokazane, pamiętam do dziś, że strzelec miał klapę w podłodze do ewakuacji... nie widzę tego w tych żywicach jakie dali do środka. Ja tego już nie mam, ale sądzę, że ktoś na forum dysponuje.
tak, jestem #ponurymodelaż
potez

Postprzez Krystian Ciechowicz » czwartek, 15 stycznia 2009, 11:17

Witam.

Mariusz - teraz mi zaimponowałeś i uderzyłeś w moją czułą strunę ! Jesteś półtora gościa !! Od dawna czekałem aż ktoś zrobi Defiant`a w 4ósemce - porządnego DEFIANT`a !! Po tym jak walczyłeś dzielnie z Warlusem nie mam wątpliwości, że model będzie PRO !!

Pozdrawiam
K.
Krystian Ciechowicz

BoB 2 miejsce

Postprzez Jarek Gurgul » piątek, 16 stycznia 2009, 15:40

Ja też Mariusz czekam na rozwój wypadków. Nie spiesz się, ale też nie daj nam zbyt długo czekać :).
Masz literaturę, ale być może pod tymi linkami znajdziesz jeszcze jakieś interesujące fotki (tekstu nie polecam, chyba że znasz niderlandzki :)):
http://www.luchtoorlog.be/bpd.htm
http://www.luchtoorlog.be/bpd_f1.htm
http://www.luchtoorlog.be/bpd_f2.htm

Jarek
Jarek Gurgul

Postprzez Mariusz Jarzyna ze Szczec » niedziela, 25 stycznia 2009, 21:44

Wnętrze odrutowane. Do wieżyczki dorobiłem dół ale tylko minimum bo przez ten malutki otworek po dodaniu oszklenia i tak niewiele będzie widać.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

100-lecie Niepodległości

Postprzez Mariusz Jarzyna ze Szczec » sobota, 23 maja 2009, 10:14

Popracowałem trochę nad statecznikami. Ponitowałem, podrzeźbiłem, i dorobiłem mechanizmy.. i zorientowałem się, że nie były rozmieszczone symetrycznie. :mrgreen: Po korekcie wygląda to tak.
Obrazek

100-lecie Niepodległości

Postprzez Mariusz Jarzyna ze Szczec » niedziela, 24 maja 2009, 22:01

Żywiczne wnęki podwozia choć ładnie odlane kilka elementów zostało pominiętych więc wymagało dorbienia
Obrazek
Obrazek

100-lecie Niepodległości

Postprzez Mariusz Jarzyna ze Szczec » poniedziałek, 8 czerwca 2009, 00:29

Cały dzień zszedł na nitowaniu powierzchni skrzydła. Ten prosty acz pracochłonny zabieg zmienia wygląd modelu jak zamontowanie w samchodzie alufelg. Wstępnie zamontowałem też komory podwozia.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

100-lecie Niepodległości

Postprzez Mariusz Jarzyna ze Szczec » sobota, 13 czerwca 2009, 21:20

Czy mogę skorzystać z szerokiej wiedzy Kolegów ? Chodzi mi o kolor tej "skrzyneczki-raddiostacji' na zdjęciu poniżej bo niestety fofy nie znalazłem. Czy ma być na czarna, aluminium czy RAF interior ? W instrukcji jest podany tajemniczy "black-grey". No i ta obejma spinająca ją - skórzana, aluminiowa czy czarna?
Obrazek

100-lecie Niepodległości

Postprzez Ostach » sobota, 13 czerwca 2009, 21:57

Ze skrzyneczką nie pomogę niestety...ale powiem Ci, że ładnie Ci robota idzie. Defiant nigdy mi się nie podobał ale jesteś na dobrej drodze ku ładnemu modelowi.

Życzę powodzenia w dalszej pracy i trzymam kciuki! :)
"Mr. Spock, the women on your planet are logical. That's the only planet in the galaxy that can make that claim."
Ostach

Postprzez Jacek Bzunek » niedziela, 14 czerwca 2009, 00:39

Mariusz Jarzyna ze Szczec napisał(a):Czy ma być na czarna, aluminium czy RAF interior ? W instrukcji jest podany tajemniczy "black-grey".

Na logikę czarny będzie pasował ale ja tylko zgaduję.
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Jacek Bzunek

Postprzez Mariusz Jarzyna ze Szczec » niedziela, 21 czerwca 2009, 18:37

Wnętrze powoli szykuję do zamknięcia. Muszę tylko dobrać pasy ponieważ w zestawie nie było blaszki choć w instrukcji widnieje ale zamazana. Tak jakby była przeznaczona tylko do zestawu Mk II (widoczne są na blaszce pasy i anteny radaru).
Obrazek
Obrazek
Obrazek

100-lecie Niepodległości

Postprzez Mariusz Jarzyna ze Szczec » wtorek, 23 czerwca 2009, 22:18

Drobiłem górną część nad burtami. Z tablicą przyrządów zwlekałem ze względu na znajdujący się przy niej kompas. Element ten bedzie dosyć widoczny więc nie bardzo wypada pomalować go tylko na czarno. Fajne wykończenie kompasu znajdowło się w blaszce Parta do waloryzacji Gladiatora, która to była dołączona do wydawnictwa Kagero o 112 dywizjonie. Licytowałem blaszkę na Allegro i czekałem na dzisiejszy koniec ale niestety zostałem przelicytowany przez jakiegoś "niech mu ziemia lekką będzie" :evil: Pokombinuję...
Obrazek

100-lecie Niepodległości

Postprzez Mariusz Jarzyna ze Szczec » piątek, 7 sierpnia 2009, 16:32

Robi się. Bryła już nabiera kształtów:

Obrazek

Poprzerabiane elementy, które przez producenta zostały potraktowane umownie:

Obrazek

Obrazek

Na reflektor dam zakupioną lata temu blaszgę z Griffona - wreszcie jest przydatna :)

Obrazek

Tylko jak to wszystko zapakować pod taką grubą szybkę ? :mrgreen:

Obrazek

100-lecie Niepodległości

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat