PZL P.6 TOROMODEL 1/48 OPEN

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Moderator: malinowski

PZL P.6 TOROMODEL 1/48 OPEN

Postprzez jasio-g » piątek, 30 grudnia 2011, 01:31

No cóż - 2 mój model w konkursie, tym razem klasa open. Przeróbka P.7 na P.6. Jak znam życie - nie wyrobię się, porywam się z motyką na słońce i takie tam. Trzeba przerobić kadłub, wykonać nowe usterzenie i skrzydła (inny rodzaj żłobkowania blachy) no inaczej nitowany kadłub. Jak na razie odciąłem kadłub od wlewek i myślę, myślę ile mnie czeka roboty. Materiały i model przedstawili koledzy, więc nie zamieszczam. Ale już nie długo na pewno coś z robótki będzie. tak na przemian z ŁaGGiem.
jasio-g

Reklama

Re: PZL P.6 TOROMODEL 1/48 OPEN

Postprzez Jacek Bzunek » piątek, 30 grudnia 2011, 01:46

Bardzo ambitnie, w żadnym wypadku nie chcę zniechęcać ale może warto pomyśleć o P.7/I? Obejdzie się bez wymiany płata. P.6 po zrobieniu wymaga stworzenia eleganckich kółek po polerowaniu kadłuba. Powodzenia :!:
Słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać!
----------------------------------------------------------
Jacek Bzunek

Postprzez jasio-g » piątek, 30 grudnia 2011, 01:56

Niestety, w/g 1 części monografii siódemki AJ-Pressu i prototypy P 7. miały skrzydło jak w P.6 - czyli blacha z rzadkimi przetłoczeniami i grzebienie nitowane do żeber z obydwu stron płata. Przerobię skrzydła od P.11 - będą za to lżejsze, bo oryginały są w/g mnie za ciężkie. Właśnie znalazłem blachy do jedenastki - przydadzą się jak nic.
jasio-g

Postprzez shivadog » piątek, 30 grudnia 2011, 17:16

Projekt bardzo ciekawy i ambitny, ale pytanie, co zostaje z zestawu Toro Model?
Może się okazać, że prościej jest zrobić wszystko od zera, niż wykorzystać parę części z P.7.
Będę się w każdym bądź razie z ciekawością przyglądał.

J
shivadog

Postprzez jasio-g » piątek, 30 grudnia 2011, 18:18

Obrazek
Tak to wygląda po jednym dniu dłubania - u góry kadłub w trakcie modyfikacji, na dole przed (mam dwie :):) 7). Kolorki różne, jak i różne specyfiki którymi go traktuję, głównie szpachla samochodowa, papier ścierny, cjanoakryl, surfacer i takie tam. Jak na razie zaślepiony otwór pod karabin i mam nadzieję zaszpachlowane nity. Dawno miałem go zrobić, ale tyle roboty, na dodatek kadłub owalno/kołowy który zniechęcał do dłubania od podstaw. Zacząłem nawet ciąć kadłub P.11, ale spie...łem. Jak zrobię tą szóstkę, to i później można będzie zrobić prototypy P.7. A poza tym będzie srebrny. A ja nigdy jeszcze nie zrobiłem srebrnego samolotu.
jasio-g

Postprzez spiton » piątek, 30 grudnia 2011, 18:22

Projekt ambitny. Będziemy dodawać Ci animuszu ,-))
spiton

Postprzez Jacek Bzunek » piątek, 30 grudnia 2011, 18:47

jasio-g napisał(a):A ja nigdy jeszcze nie zrobiłem srebrnego samolotu.

P.6 jak już pisałem była dość specyficznie srebrna-kadłub został ozdobiony kolistymi śladami polerowania.
Obrazek
http://www.google.pl/imgres?imgurl=http ... w&dur=1139
Jacek Bzunek

Postprzez jasio-g » piątek, 30 grudnia 2011, 19:54

No to będę polerował. Może ktoś z kolegów ma jakieś doświadczenie z wykonaniem takiego malowania?
jasio-g

Postprzez Jacek Bzunek » piątek, 30 grudnia 2011, 20:20

jasio-g napisał(a):No to będę polerował. Może ktoś z kolegów ma jakieś doświadczenie z wykonaniem takiego malowania?

Doświadczeń to ja żadnych nie mam i dopóki Tamiya P.6 nie zrobi mieć pewnie nie będę ale kombinuję z agamopodobną pastą metaliczną nakładaną wolnobrotowo na pomalowany kadłub.
Jacek Bzunek

Postprzez Marcin_Matejko » wtorek, 14 lutego 2012, 21:42

Ja wiele, wiele lat temu wydłubałem coś takiego:
Obrazek
Obrazek

Wtedy był to szczyt moich modelarskich możliwości, dzisiaj patrzę na niego z przymrużeniem oka ;o)
Generalnie przeróbka zestawu P7 w 72-ce, oklejony grubą folią aluminiową i szlifowany w kółeczka :P
Chyba lepszego sposobu na ten patent nie ma, trzeba zrobić jak w rzeczywistości się to robiło tylko w skali :idea:
Per Aspera ad Astra
IPMS Polska / IPMS Świdnica / IPMS Air-race / RCtank.pl / RC-trial.pl
Marcin_Matejko

Postprzez jasio-g » środa, 4 lipca 2012, 21:41

Wielka prośba o przeniesienie wątku do zwykłego działu warsztatowego - może go wreszcie w wakacje skończę? W końcu są wakacje.
jasio-g

Postprzez GrzeM » czwartek, 2 sierpnia 2012, 12:02

Takie wykończenie blach jest standardem dla Wielkiej Wojny (np. Fokkery E.III, niemalowane Albatrosy itp.) więc szmatopłaciarze mają tu niejakie doświadczenie. Większość takich modeli jest malowana kilkoma odcieniami srebra/aluminium, np. przy pomocy ściętego na króciutko pędzelka albo kawałka gąbki czy szmatki, ruchem obrotowym (jak wiertło). Inni z kolei "jadą" bardzo drobnym papierem ściernym na kilku warstwach różnego odcienia farby lub na prawdziwym metalu (folii).
Np. tu:
http://www.theaerodrome.com/forum/models/45087-tips-painting-fokker-eiii-cowling.html
GrzeM

Powrót do Lotnictwo - warsztat