Nieuport Delage NiD.72, Azur 1:72

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Nieuport Delage NiD.72, Azur 1:72

Postprzez donalyah00 » poniedziałek, 31 maja 2010, 01:11

Witam w kolejnym wątku warsztatowym. Tym razem mam nadzieję podziałać nieco szybciej niż w przypadku Siskina. ;o)

Swego czasu, grzebiąc po opisach nowości modelarskich w internecie, natrafłem na ten oto wypust Azura - Nieuport Delage NiD.72 (72069). Uwagę moją przykuło malowanie samolotu Brazylijskich Sił Powietrznych z 1931 roku - Aluminium Dope z niebieskim skrzydłem. Zachęcony eksperymentami z metalizerami GS na Siskinie postanowiłem ponownie spróbować sił ze srebrnym malowaniem.

Oto średnio wyraźna fotka jednej z 4 brazylijskich maszyn:
Obrazek
(źródło: internet)

Budowę rozpocząłem od wykonania imitacji wlotów powietrza chłodzących(?) silnik.
Azur zaproponował takie podejście do problemu:
Obrazek

Moja wersja wygląda tak (kratka z herbacianych piramidek Liptona,
pomalowana mocno rozcieńczonym metalizerem GS SM01):
Obrazek

Kolejnym krokiem było dołożenie maskownic tychże wlotów z folii aluminiowej:
Obrazek

Pierwszy etap budowy wnętrza kabiny:
Obrazek
Żywice spasowane są z połówkami kadłuba całkiem znośnie - wystarczyło je delikatnie podszlifować aby kadłub zamknął się bez problemu. Podstawę fototrawionej tablicy przyrządów wystrugałem od podstaw z białego polistyrenu. Pozwoli mi to uniknąć malowania spodniej strony kliszy z zegarami. Front owej podstawy zostanie zamaskowany i całość potraktuję GS Resin Primerem.

Pobawiłem się też trochę z podwoziem, m.in wykonałem osie kół z mosiężnych rurek oraz wzmocniłem owymi rurkami miejsca mocowania zastrzałów w "skrzydełku" podwoziowym. Od spodniej strony rurki zostały zaczopowane prętami PS.

Góra:
Obrazek

Dół:
Obrazek

CDN.
Ostatnio edytowano poniedziałek, 31 maja 2010, 11:18 przez donalyah00, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrawiam, Marek
--
La tête américaine.
donalyah00

Reklama

Re: Nieuport Delage NiD.72, Azur 1:72

Postprzez jacekkarolczak » poniedziałek, 31 maja 2010, 07:21

Miło oglądać znowu Twoje szaleństwa lotnicze :D pytanie - czym udało Ci się wkleić liptonki? CA? Bo mnie dość mocno strajkowały w tej kwestii - ciągle sie odklejając - wykonane są chyba z nylonu, który kiepsko się klei...

Trzymam kciuki i do zobaczenia we Wrocku...
jacekkarolczak

Postprzez piotr dmitruk » poniedziałek, 31 maja 2010, 09:07

Ładnie!

Muszę się zapytać o te Liptonki. Czy to są jakieś konkretne? Bo zachęcony, kupiłem herbatę cytrynową i wewnątrz okazały się piramidki, ale wykonane z włókniny papierowej, bez siateczki. Czyżbym trafił na nielegalną podróbkę?
I czy w ogóle warto się w to bawić, mając np. siatkę fototrawioną z Abera?
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości

Postprzez donalyah00 » poniedziałek, 31 maja 2010, 09:59

Dzięki!

Siatkę znalazłem w pudełku z białą herbatą:
Obrazek
(źródło: internet)

Ktoś mnie kiedyś poczęstował takim napojem, zakupiłem jakiś czas temu i mam trochę zapasu (w razie pilnej potrzeby służę pomocą - PW). Nie jestem jednak pewien czy w chwili obecnej Lipton nie zmienił materiału na torebki...
Siatek Abera nie miałem niestety w rękach - jednakże elastyczność nylonu może stanowić pewną przewagę nad sztywną blachą.

Siatki przykleiłem zwykłym klejem CA (kioskowy Super Glue), tyle że wyciąłem większe kawałki i dosłownie zalałem wystające części siatki klejem.
Ostatnio edytowano poniedziałek, 31 maja 2010, 10:13 przez donalyah00, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrawiam, Marek
--
La tête américaine.
donalyah00

Postprzez Grzegorz2107 » poniedziałek, 31 maja 2010, 10:00

Budowę rozpocząłęm od wykonania imitacji wlotów powietrza chłodzących(?) silnik.

To raczej wloty powietrza do gażników.
Kratka powinna być moim zdaniem w płaszczyźnie poszycia.
Grzegorz2107

Postprzez donalyah00 » poniedziałek, 31 maja 2010, 10:13

Grzegorz2107 napisał(a):Kratka powinna być moim zdaniem w płaszczyźnie poszycia.

Zgadza się, powinna być też cieńsza i gęstsza. Jest to uproszczenie, z którym będę musiał jakoś żyć. ;o) Starałem się jak najbardziej przybliżyć ją do zewnętrznej części poszycia - plastik ma w tym miejscu grubość ok. 3 mm...
Pozdrawiam, Marek
--
La tête américaine.
donalyah00

Postprzez Grzegorz2107 » poniedziałek, 31 maja 2010, 10:27

donalyah00 napisał(a):
Grzegorz2107 napisał(a):Kratka powinna być moim zdaniem w płaszczyźnie poszycia.

Zgadza się, powinna być też cieńsza i gęstsza. Jest to uproszczenie, z którym będę musiał jakoś żyć. ;o) Starałem się jak najbardziej przybliżyć ją do zewnętrznej części poszycia - plastik ma w tym miejscu grubość ok. 3 mm...

Ja wiem, że to teoria, a w rzeczywistości trudniej, ale może spróbować wyciąć wybijakiem kółko z tej siatki i wkleić na styk?
Ten sam problem będzie w PZL P.8...
Grzegorz2107

Postprzez donalyah00 » poniedziałek, 31 maja 2010, 10:39

Grzegorz2107 napisał(a):Ja wiem, że to teoria, a w rzeczywistości trudniej, ale może spróbować wyciąć wybijakiem kółko z tej siatki i wkleić na styk?
Ten sam problem będzie w PZL P.8...

Hmm... spróbuję jeszcze na jakimś złomie. W P.8 ścianki kadłuba są w tym miejscu równie grube...
Zastanawia mnie tylko mocowanie siatki do krawędzi otworu - boję się powstania blobów z kleju CA w miejscu łączenia.

Osłony silnika tego modelu dosłownie proszą się o użycie części fototrawionych. Aż dziwne, że Azur robiąc blaszkę nie pomyślał o siatkach i rombach z perforacją widocznych nad wlotami.
Pozdrawiam, Marek
--
La tête américaine.
donalyah00

Postprzez spiton » poniedziałek, 31 maja 2010, 22:31

Będzie na co popatrzeć !!
Już wiem, jaka herbatę będę teraz pił ,-))
spiton

Postprzez jacekkarolczak » wtorek, 1 czerwca 2010, 08:18

Nie polecam wyklejania czegokolwiek nią na zewnątrz. Popełniłem ten błąd przy którejś siedemsetce, używając jej jako imitacji ryflowania pokładu. Niestety nie sposób wyrównać jej brzegów, a do oderwania wystarczyła siła pięciomiesięcznego dziecka :D Ona się straszliwie strzępi, przy najlżejszym muśnięciu. Ale wygląda świetnie - to fakt...
jacekkarolczak

Postprzez Pekin » środa, 2 czerwca 2010, 09:36

Witaj

Gdzie zaopatrujesz się w cienkościenne rurki o małej fi (<1,5mm)
Pekin

Postprzez Adam » środa, 2 czerwca 2010, 09:56

Model zapowiada się ładnie. Będę kibicował :D . Mam to samo pytanie w sprawie rurek. Ja w moim modelu CH- 37 Mojawe mam mnóstwo siatek, ktoś mi już podpowiedział, aby szukać piramidek i z tego wykonać siatki. Włożyłem w zakupy mnóstwo kasy, ale bezskutecznie, teraz lecę na polowanie tej, co pokazałeś na zdjęciu.
Pozdrawiam
Adam Grzymski
Obrazek
Adam

Postprzez piotr dmitruk » środa, 2 czerwca 2010, 10:20

Kupiłem taką białą herbatę i tam trafiłem na siateczkę. Wygląda na to, że jest tylko w niej. Faktycznie bardzo delikatna, delikatniejsza niż większość fototrawionych.
Przyda się. Dzięki!
Pozdrawiam
Piotrek
MOJE PORTFOLIO ARCHIWUM X- W moich galeriach wskazana jest rozsądna krytyka modeli.
piotr dmitruk

Mistrz Osobliwości

Postprzez donalyah00 » środa, 2 czerwca 2010, 13:32

Cieszę się, że mogłem pomóc. Rurki Griffona http://www.griffonmodel.com/product.asp?classid=70 kupuję w LuckyModel albo Hobbyeasy.

Na warsztacie nic ciekawego do oglądania - usuwam nadlewki z części i przygotowuję elementy żywiczne do nałożenia podkładu.
Pozdrawiam, Marek
--
La tête américaine.
donalyah00

Postprzez Adam » środa, 2 czerwca 2010, 14:57

Własnie wyrwałem sie z pracy do pobliskiego spożywczaka, kupiłem heratkę tę z obrazka i potwiedzam jest SIATKA :mrgreen: :mrgreen:
Ostatnio edytowano środa, 2 czerwca 2010, 20:06 przez Adam, łącznie edytowano 1 raz
Obrazek
Adam

Następna strona

Powrót do Lotnictwo - warsztat