Duxford 2015 75 rocznica Bitwy o Anglię

Budujesz model, chcesz przedstawić relację z postępów w pracy, zastanawiasz się jak coś zrobić - to miejsce dla Ciebie.

Moderatorzy: malinowski, Adam

Duxford 2015 75 rocznica Bitwy o Anglię

Postprzez ZBIGNIEW KALOTA » niedziela, 2 sierpnia 2015, 21:19

Obrazek
W Duxford już wiatr dawno rozwiał zapach lotniczej benzyny , spaliny z silników samolotów już dawno opadły . Ale ci którzy to oglądali są jeszcze pełni emocji . Wspaniały pokaz z typu obraz i dźwięk , bo ani jednego , ani drugiego nie brakowało . Zleciały się tam gwiazdy / samoloty / z całego niemal świata , bo i święto nie byle jakie . 75 Rocznica Bitwy o Anglię . Oglądając w lipcu różne relacje z tych pokazów bardzo mnie ściskało w boku z zazdrości , że mnie tam nie było . Tak zwijając się z emocjonalnego bólu przyszedł mi do głowy taki projekt , aby właśnie pokazać nie to co było 75 lat temu lecz właśnie jak to jest dziś obchodzone . Projekt przeszedł już wiele ewolucji , na początku miał być tylko Huriricane mk. XII w barwach 303-go dywizjonu czyli RFoE i Blenheim mk. I który bodaj miał premierę na tych pokazach . Ale Blenheim jest troszkę duży i zostawiłem go na inną okazję .Alejki w których stoją samoloty na murawie lotniska w Duxford są tematyczne czyli ciąg myśliwców itp . Właśnie taka alejka mnie natchnęła nowym pomysłem ;
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zrobiłem szybki rekonesans w półkach i, i okazało się że mam tylko mustanga D i huragana w wersji z płóciennym skrzydłem . Obydwa ze stajni Airfixa i nie bardzo mi pasują do mojej opowieści , jeden to czerwony ogon a drugi to Francja Maj 1940 . Przydał by sie jeszcze meser jakiś , no tak ale za bardzo to ich nie ma latających . Dlatego meserszmity będzie reprezentował Hiszpański byczek czyli Ha- 1112 Buchon , żółta 10 .
Obrazek
Jeden model już jest , no a reszta - reszta czyli co . No sam za bardzo nie wiem , wertowanie stron ze zdjęciami z pokazów i próba wyłuskania jakiegoś samolotu którego model można zrobić . No zrobić to można wszystko tylko czy ;
model jest dostępny
ma odpowiednie kalki do egzemplarze współczesnego
ewentualna dostępność gdziekolwiek takich kalek .
Do Mustanga kalki dorwałem w juesej , czyli tam gdzie ten egzemplarz stacjonuje
Obrazek
No oczywiście nie może zabraknąć naszej gwiazdy w moim projekcie . Czyli przemalowanego w barwy 303 Dywizjonu Hurricana Mk. XII , w zasadzie jest to wersja IIb tylko wyprodukowana w Kanadzie . W samej bitwie ta wersja nie brała udziału a już na pewno nie w 303-cim . Ale to jest tylko symbol , oddanie czci i pamięć Anglików o Polskich pilotach i to jest najważniejsze .
Obrazek
Szukałem modelu wersji IIb ale cóż aktualnie moda jest na IIc i I , dlatego przerobię Airfixoską jedynkę płócienną na metalową dwójkę , część ugięć płótna zaimituje mi ugięcie blach a przy okazji pozbędę się największego minusa tego zestawu czyli grubej krawędzi spływu a kalki daje od Techmodu bardzo ładne jak zwykle .
W tym samym hangarze co hurri stoi też spit w polskich barwach 317 dywizjonu czyli JHoC .No i jego też rzecz jasna chciałem zrobić , kalki by się zrobiło .... Ale Revell robi też spita Vb w 72 i to w zestawie są kalki do współcześnie latającego AEoA .
Obrazek
No i na niego właśnie padło , całość planuję okrasić figurkami . I tu jest największy problem bo inspiracji w tym temacie jest mnóstwo , wystarczy pooglądać zdjęcia tylko figurek jak na lekarstwo . Tu na pewno nie obejdzie się bez operacji chirurgicznych i przeszczepów , a jakich to aż boje się pisać bo sam Frankenstein by mnie wyśmiał .Tylko jak mówił pewien reżyser w komedii Va Bank ,, kruca bomba mało casu ,mało casu ,, . Ale urlop za parę dni , całe dwa tygodnie a że nie wybieram się nigdzie bo mi samochód odmówił współpracy / skrzynia biegów / więc dam rade . W zasadzie modele mam kompletne , można zaczynać i tylko nie mogę się zdecydować który pierwszy .Raczej wszystkie na raz z przewagą hurriego bo przy nim najwięcej roboty ,a właściwie on a w przerwach cała reszta . Jeszcze muszę tylko zamówić dwa zestawy figurek z Airfixa RAF I USAAF z których coś będę kombinował . Poszukuje figurek kobiet w armii tak RAF jak USA , cywilne też były by mile widziane .
A tak wygląda to z czego będą moje modele ,
Obrazek
jakieś własne doróbki oczywiście się pojawią tu i ówdzie na każdym modelu lecz nie będą to na pewno żadne pootwierane silniki , komory uzbrojenia ,,, etc. Wszystkie samoloty były jak to na pokazach w całości , co najwyżej kabinki otwarte .
No to skalpel i klej w dłoń i do roboty .
cdn.
Klub Modelarski '' ROZBITEK '' GOK Rędziny
ZBIGNIEW KALOTA

Reklama

Re: Duxford 2015 75 rocznica Bitwy o Anglię

Postprzez MIRO » niedziela, 2 sierpnia 2015, 22:34

No Zbysiu projekt ambitny! Życzę powodzenia!
Pozdrawiam
Mirek
Aeronautica Italiana Galeria Macchi C.202
MIRO

Postprzez ZBIGNIEW KALOTA » czwartek, 13 sierpnia 2015, 00:20

Byczek po malutku do przodu. Powycinałem powierzchnie sterowe , klapy , lotki troszkę powychylałem .Wnętrze kabinki zmontowane z tego co było w zestawie . Troszkę więcej pracy mi się szykuje bo muszę zrobić kalkę z numerem bocznym żółta 10 , w pudle jest 15 i czerwona 10 , do przeróbki śmigło z cztero łopatowego na trzy .
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zdjęcia tragedia ale o tej porze nic lepszego nie wymyślę .
ZBIGNIEW KALOTA

Postprzez RAV » czwartek, 13 sierpnia 2015, 01:30

Z Buchonem uwaga - model ma końcówki skrzydeł skrócone "na Emila" do filmu, a ten latający "10" ma zwykłe, "gustavowskie".

Obrazek

Hurricanowi z Airfixa oprócz przeróbki płata należy się też wydłużenie przodu tuż za silnikiem (różnica między Mk.I a Mk.II). Jesteś pewien, że to najlepszy zestaw do tego celu?
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
RAV

Postprzez ZBIGNIEW KALOTA » czwartek, 13 sierpnia 2015, 01:38

Dzięki RAV , to przegapiłem na szczęście w zestawie są dwa skrzydła to drugie jest zaokrąglone . Do rana przerobię .
ZBIGNIEW KALOTA

Postprzez ZBIGNIEW KALOTA » czwartek, 13 sierpnia 2015, 22:36

Poskładany na sucho. Zaraz sklejam całość , maskuje kabinę i do rana może dam kolorki .Całe szkło kabiny zaadoptowane od Emila z Airfiksa , pasuje idealnie w przeciwieństwie do oryginalnej która jest za gruba , za długa i za wysoka .
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Nienawidzę ryć lini i nitować !!!! Chyba jestem za stary i nerwów już brak .
ZBIGNIEW KALOTA

Postprzez skusz » czwartek, 13 sierpnia 2015, 23:06

ZBIGNIEW KALOTA napisał(a):Obrazek

Nie to cobym się czepiał, ale tyle pracy włożyłeś w nitowanie, a ta osłona będzie bardzo razić. Może by ją trochę podszpachlować?
ZBIGNIEW KALOTA napisał(a):Obrazek
Pozdrawiam Sławek Kusz
Portfolio : viewtopic.php?f=207&t=20734
skusz

Postprzez ZBIGNIEW KALOTA » piątek, 14 sierpnia 2015, 18:54

skusz napisał(a):Nie to cobym się czepiał, ale tyle pracy włożyłeś w nitowanie, a ta osłona będzie bardzo razić. Może by ją trochę podszpachlować?

Spoko to nie żadne czepialstwo ! Już poprawione , i parę innych miejsc . Osłona kabiny zamaskowana , i chyba dziś już pomaluję ? Właśnie odebrałem auto od mechanika i ..... jestem lżejszy prawie o 2 kilo polskich zl. :mrgreen:
Takie tam ,,
Obrazek
Obrazek

RAV nie wiem czy masz racje z hurrim ! Jeśli chodzi o IIb z okresu wojny to owszem , ale ta XII która teraz lata to chyba zlepek różnych podzespołów . Kadłub według zdjęć mi pasuje , w nim jest wiele innych rozbieżności w stosunku do oryginału . A dlaczego akurat ten zestaw , bo jest bardzo ładny i nie trzeba połowy dorabiać . A skrzydło i tak jest w każdym innym do przeróbki .
cdn.
ZBIGNIEW KALOTA

Postprzez RAV » piątek, 14 sierpnia 2015, 23:25

ZBIGNIEW KALOTA napisał(a):RAV nie wiem czy masz racje z hurrim ! Jeśli chodzi o IIb z okresu wojny to owszem , ale ta XII która teraz lata to chyba zlepek różnych podzespołów .

Ale raczej segmentu między silnikiem a kabiną w nim nie skracali. Przyjrzyjmy się zdjęciom:

Obrazek
MK.I - wzdłuż linii podziału, która idzie od rur wydechowych do "drzwiczek" kabiny, widać cztery pary szybkozłączek - nad i pod linią, rozłożone nierównomiernie, ale symetrycznie względem linii.

Obrazek
Mk.II i późniejsze - w tym samym miejscu mamy cztery złącza nad linią i pięć (rozstawionych równomiernie) pod linią. Złączki nie tworzą już par.

Może drobiazg, ale łatwiej go zauważyć niż nieznaczne (o 16,5 cm) wydłużenie odcinka kadłuba, gdzie ta linia przebiega. Model Airfixa ma złączki odtworzone prawidłowo dla Mk.I.
Pozdrawiam
RAV
Obrazek
RAV

Postprzez ZBIGNIEW KALOTA » sobota, 15 sierpnia 2015, 21:19

RAV
Masz rację ,ale ja pozostanę przy tym zestawie. Chcę pokazać pewną scenkę , nie poszczególny egzemplarz. Daruję sobie te 3.5 mm w tym przypadku , jak przeglądałem porównanie dwójek różnych firm to różnica długości kadłubów była większa niż te 3,5mm przerobię tylko zapinki .
Buchon już pomalowany , kolorki to Pactra bezbarwny błyszczący to MM. Teraz kalki i duperele , mały delikatny łosz end goł i gotowe .
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Chciałem dziś zrobić lepsze zdjęcia na dworze to z nieba leciał deszcz ,,, a co to deszcz !??
cdn.
ZBIGNIEW KALOTA

Postprzez ZBIGNIEW KALOTA » piątek, 28 sierpnia 2015, 21:57

Byczek ,, Fernando ,, skończony , już się kurzy na półce . Bardzo przyjemny model i nie nerwowy .
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Hurrican już gotowy do malowania . Jeszcze tylko go odtłuszczę i do lakierni . Tak jak mówiłem przeryłem całe skrzydło tj.,
odchudziłem od wewnętrznej strony krawędź spływu ,
zeszlifowałem imitacje płótna ,
naniosłem linie podziało blach ,
a wróć zanim linie to trza przesunąć reflektory lądowania o jedno żebro na zewnątrz ,
wyciąłem lotki ,klap już mi się nie chciało ,
no i linie jakieś nity , luki inspekcyjne i takie tam .
Model bardzo przyjemny i samoskładalny , odchudzenie skrzydła od wewnątrz w niczym nam nie przeszkadza w późniejszym montażu sekcji skrzydło - kadłub . Na pewno do niego jeszcze wrócę i to nie jeden raz .
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Spit Vb też do malowania , on został potraktowany po macoszemu. bo tylko go skleiłem i troszku po nitowałem . Nawet kabinkę ma zamkniętą , ale model do bani wiec szkoda czasu na rzeźbienie .
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
cdn...
ZBIGNIEW KALOTA

Postprzez ZBIGNIEW KALOTA » wtorek, 15 września 2015, 22:45

No to i jego kolej zacząć . Dokupiłem tablicę przyżądów od YAHU i zabrałem się za kabinkę . To był czwartek wieczór , ponitowałem całego i złożyłem do kupy .
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Około godziny 3 nad ranem kończyłem kłaść podkład . Dwie godzinki snu i do pracy . Piątek , odwołałem zajęcia na modelarni , jutro jedziemy do Łasku a model w proszku . Nerwy , pośpiech i cała seria błędów , i prawie katastrofa . Acha po podkładzie i szybkim przepolerowaniu go / niedokładnym ok 3.30 nad ranem / położyłem metalizer MM alluminium . Od polerowania w piątek zacząłem i nie chciało mi sie szmatką więc zapiąłem do wiertareczki trzpień z filcem , szło piorunem . Lecz niestety za szybko i przytopiłem skrzydło w paru miejscach . Okazało się też że jest wiele miejsc chropowatych po podkładzie . Wszystko wypolerowałem filcem , położyłem szpachle w przypalonych miejscach i od nowa malowanie metalikiem .Efekt polerowania MM na drugi dzień daje fentastyczny efekt . Powierzchnia jest niczym metal i gładka jak lustro , a im dłużej czekamy z polerką tym lepiej . Po ponownym malowaniu miałem raptem godzinę , efekt już nie jest taki jak poprzednio ale tragedi nie ma . Werniks MM do metalizerów i pozistałe kolorki , kalki i łosz . Skończyłem o 4.30 a na wyjazd umówiliśmy się na 7.30 . Jak ja walczyłem z mustangiem syn robił mi podstawkę / dzięki Daniel / , kalki Eagla kładły się dobrze no może są troszkę za twarde i trzeba lać płynu obficie . Na figurki już nie starczyło czasu , a szkoda ale nie odpuszcze i je zrobie nawet już leżą na półce . A tak to wygląda ,
Obrazek
Obrazek
Obrazek
koniec..
ZBIGNIEW KALOTA

Postprzez Aleksander » wtorek, 15 września 2015, 23:05

Widziałem, widziałem (w Łasku) - fajnie to wyglądało na podstawce - że też zdążyłeś z tym wszystkim w takim tempie!
Gratuluję - fajny zestaw!
Obrazek
Aleksander Górski
..."be yourself, no matter what they say"...
Aleksander

Postprzez GrzeM » wtorek, 15 września 2015, 23:26

Wszystkie fajne, ale "metalizowany" Hurry to mistrzostwo!!!
GrzeM

Powrót do Lotnictwo - warsztat